Terapija protiv boli u koljenu
Ovdje su navedeni neki uobičajeni tretmani za terapiju koljene boli. Nisu svi od ovih tretmana prikladni za svako stanje, ali oni mogu biti od pomoći i u Vašoj situaciji.
Odmor :
prva terapija za najveći broj stanja koji uzrokuju bol u koljenu je odmor za zglob, i omogućavanje da se akutna upala povuće. Nerjetko je to jedini i dovoljan korak potreban za ublažavanje bolova u koljenu. Ako su simptomi teži , ortoza za zglob ili pomagalo koje će rasteretiti opterećenje u zglobu može biti od velike koristi.
Primjena hladnoće i topline :
Krio (led) terpija i krio oblozi kao i primjena toplih jastučića su među najčešće korištenim metodama liječenja boli u koljenu. Što je ispravno i kada koristiti hladnoću a kada toplinu, te koliko dugo primjenjivati jednu od tih terapijskih procedura savjetujte se sa stručnom osobom.
Istezanje:
istezanje mišića, tetiva te tkiva koje okružuju zglob može pomoći kod nekih uzroka boli u koljenu. Potrebno je koristiti ispravnu tehniku istezanja, poštivati granicu podražljivosti, zadržati dovoljno dugo u istegnutom položju te lagano relaksirati i vratiti u prvobitan položaj.
Fizikalna terapija:
Fizikalna terapija je važan aspekt liječenja gotovo svih ortopedskih ozljeda. Fizioterapeuti koriste različite tehnike za povećanje snage i izdržljivosti mišića, povratak mobilnosti zgloba sa ciljem pomoći pacijentu sa ciljem što skorijeg povratka dnevnim aktivnostima.
Protuupalni lijekovi:
Nesteroidni protuupalni lijekovi, obično se nazivaju NSAR, su neki od najčešće propisivanih lijekova, osobito kod pacijenata s boli u koljenu uzrokovanih problemima kao što su artritis, burzitis, i tendonitis.
Injekcije kortizona :
Kortizon je snažan lijek koji liječi upalu, a upala je najčešći problem kod bolesnika s boli u koljenu. Razgovarajte sa svojim liječnikom o mogućim prednostima i nedostatcima kortizon injekcija za svoje stanje.