PRLJAVI NOVAC NA REGIONALNOM SMETLIŠTU III. DIO Direktor oštetio komunalno poduzeće za više od milijun maraka

Grad Mostar, demant, uborak, uborak, veleposlanica, razgovor, rješenje, Mostar, Smeće, uborak, uborak, Smeće, Tuzla, deponija, novorođenče, zaštita prirode, voda, građani, vlast u BiH, Ramići, deponija, Smeće, Banja luka, DEP-OT, uborak, jer nas se tiče, tužba, Mario Kordić, Salem Marić
Ilustracija

Portal Infoveza nastavlja s objavljivanjem nepravilnosti vezanih za deponiju u banjolučkom naselju Ramići. Ovoga puta, naša redakcija je u posjedu dokumentacije koja dokazuje da su rukovoditelji DEPOT-a, namjerno ili ne, oštetili ovo poduzeće za više od milijun konvertibilnih maraka. Sve je počelo s potpisivanjem ugovora za sanaciju deponije, izgradnju sustava za degasifikaciju i izgradnju sanitarne kasete s tvrtkama Eko – Euro tim iz Banja Luke kontroverznog biznismena Draška Ilića i tvrtkom Tekton-Termoklima.  Posao sklopljen krajem 2013. odnosno početkom 2014. bio je vrijedan preko 3.25 milijuna KM.

Problemi su krenuli odmah na početku, kada je DEP-OT tri puta od izvođača radova u pisanoj formi tražio da počne s izvođenjem posla i da im dostavi dinamički plan aktivnosti. Kako se izvršitelj nije javljao na poziv, niti se izjasnio o ovom pitanju, postavili su rok do 23. travnja da počnu s radovima. Međutim, od Eko – Euro tima nisu dobili nikakav odgovor i izvršitelj nije počeo s radovima, a kako su tada naveli iz DEPOT-a, nisu pokazivali ni namjeru da počnu s radovima prema potpisanom ugovoru. Nadzorni organ (Institut za građevinarstvo „IG“) ih je 25.04.2014. obavijestio da izvođač nije postavio gradilište niti je počeo s radovima i da na mjestu nema radnika i mašina.

Dana 28.04.2014. godine, DEP-OT je poslao prijedlog za raskid ugovora i tražili su mišljenje i odobrenje nadležnih institucija. Istog dana su obaviješteni da je prijedlog proslijeđen u Svjetsku banku (kojoj je USAID povjerio implementaciju projekta), a potrebno je imati u vidu i da je rok za završetak radova bio 2. svibanj 2014. godine

Nadzorni odbor DEPOT-a je 29. travnja donio zaključak kojim nalaže upravi poduzeća da poduzme sve neophodne radnje koje idu u korist poduzeća, a u vezi s raskidom ugovora. Kako nisu imali odgovor od izvršitelja posla, a nisu imali ni komentare ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju (PMU) i Svjetske banke na njihov prijedlog za raskid ugovora, a s obzirom na to da su morali pratiti zaključak nadzornog odbora, poslali su informaciju o prestanku ugovor o radu za izvršitelja JV Eko Euro Tim-His-Tekton-Termoklima.

Ovdje je bitno istaknuti i da su na sastancima koji su organizirani u cilju rješavanja problema implementacije ugovora, predstavnici nadležnog ministarstva i Svjetske banke uvijek isticali da su ugovorne strane DEP-OT i JV Eko Euro tim-Tekton-Termoklima, tako da je odgovornost za odluku bila na DEPOT-u kao ugovornoj strani.

Tada su zamolili i ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i Svjetsku banku da im pomogne u pravnom tumačenju u vezi s aktiviranjem izvođačke garancije kao pravnog instrumenta protiv izvršitelja koji ne provodi ugovor. Od banke nisu dobili nikakav odgovor, a iz ministarstva su dobili odgovor da isto nema nadležnost za usluge pravnog tumačenja.

Konačno, nadzorni odbor društva je na sjednici održanoj 28. svibnja 2014. godine donio zaključak broj 011-830/14, da se poduzmu sve neophodne radnje za aktiviranje osiguranja poslovanja.

Za DEP-OT je najvažnije bilo da se nastavi procedura za izbor novog izvršitelja posla i da se izbjegne dodatno odlaganje radova, jer je sezona rada bila u tijeku. U telefonskom razgovoru s predstavnikom Svjetske banke Kerlet rečeno nam je da za nastavak postupka postoje dvije mogućnosti: da se pozove nova ponuda po skraćenom postupku (NCB) ili da se ide na drugog najboljeg ponuđača.

Oba prijedloga su razmatrana na sjednici nadzornog odbora poduzeća i donesena je odluka da se ide na novi poziv za podnošenje ponuda po skraćenom postupku (NCB), što je i urađeno, a novi izvođač je posao uradio u skladu s projektom i ugovorom.

Ovdje dolazimo do najbitnijeg dijela priče, a to je da je tadašnji direktor DEPOT-a Novo Grujić, aktivirao izvođačku garanciju samo dva dana prije ugovorom definiranog roka i time je od Eko – Euro tima naplaćeno preko 650 tisuća maraka „penala“. Međutim, budući da je garancija aktivirana dva dana ranije, Eko – Euro tim se žalio i u postupku koji se vodio pred Okružnim sudom u Banjoj Luci dobio presudu!

Okružni sud u Banjoj Luci je presudio da „DEPOT“ mora platiti 650.000 KM glavnice, 600.000 KM kamate i 20.000 KM sudskih troškova, odnosno blizu 1.2 milijuna maraka, o čemu su mediji izvještavali 2019. godine.

''Eko – Euro tim je dobio tu presudu, ali smo se mi žalili na nju i očekujemo novu presudu koja će ići u našu korist. Pravda je spora, ali dostižna i mislim da je u ovom slučaju neupitna i da će prvostupanjska presuda biti poništena“, rekao je za portal Moja Banjaluka tadašnji direktor „DEPOT-a“ Novo Grujić.

Međutim, brzo će se ispostaviti da je Grujić obmanjivao javnost i da je DEP-OT prvenstveno njegovom zaslugom izgubio 1.2 milijuna javnog novca.

Na naše pitanje zašto je Novo Grujić povukao bankarsku garanciju na štetu Eko – Euro tima nekoliko dana prije ugovorom definiranog roka i tako ovoj firmi omogućio da na sudu dobije DEP-OT iz poduzeća nisu imali odgovor.

Zanimljivo, u DEPOT-u je vladao muk i kada smo im poslali upit je li v.d. direktora Željko Savić podnio kaznenu prijavu protiv bivšeg direktora Nove Grujića, s obzirom na to da je spomenuti oštetio poduzeće, što smo detaljno opisali u tekstu Serijal DEP-OT: Prljavi novac na regionalnom smetlištu – II dio.