Popodnevni san je svima potreban, no pripazite na jednu 'caku' koja bi vas mogla zeznuti
... od napornog dana na poslu, a ponekad i iz čiste dosade...
Radi se o jednoj toliko uobičajenoj radnji da gotovo polovica svjetske populacije barem jednom tjedno iskoristi nekoliko minuta za takvu vrstu odmora.
Stručnjaci su potvrdili da zbog promjena u cirkadijskom ritmu, svakog dana od 13 do 15 sati osjećamo popriličan umor ili uspavanost. Ako nam se pruži prilika malo prileći, trebali bismo je iskoristiti.
Zašto je odmor u te sate baš toliko potreban? Najprije, a i najočitije, snom se rješavamo umora, no isto tako pomaže nam i u kasnijem boljem funkcioniranju kognitivnih funkcija. Osim toga ubrzava i vrijeme reagiranja, poboljšava kratkotrajno sjećanje, a i raspoloženje.
Neke studije pokazuju da popodnevni san pogoduje dijelovima mozga zaduženima za učenje novih vještina, a njegov se učinak može usporediti s učinkom kofeina, prenose mediji.
Normalni ciklus spavanja traje oko sat i pol, od čega sat vremena spavamo čvrsto, a ostalih pola sata radi se o laganijem snu - ako planirate dugu noć i imate vremena, to je vrijeme koje se preporučuje.
Buđenje iz laganog sna omogućit će nam da se osjećamo odmorno i svježe, no buđenje iz dubokog nažalost - neće. Ako se prerano 'trgnemo' iz ciklusa i prekinemo duboki san, probudit ćemo se razdražljivi i umorni. No na sreću i ti se simptomi brzo povuku, nakon prve popodnevne kave.
Druga, možda i bolja opcija je kratak san od 10 do 15 minuta (tzv. "power nap") koji poboljšava koncentraciju i kognitivne izvedbe odmah nakon buđenja. Prema istraživanjima, najbolje vrijeme za takav san je rano poslijepodne.