Poremećaj govora najčešći problem predškolske djece
Međutim, svi ovi problemi se, kaže dr. Vujica, timskim radom uspješno prevladavaju.
Prema riječima prim. dr. Vujice, ove školske godine zbog nezrelosti i nespremnosti samo osmero djece nije dobilo odobrenje za upis u školu.
Stres
"Pored psihičke nezrelosti za školske klupe, evidentirana su i djeca koja imaju posebne potrebe, a Centar za socijalni rad dalje ih upućuju u odgovarajuću ustanovu za njihovo obrazovanje", kaže prim. dr. Vujica.
Ona objašnjava kako je razlog psiholoških problema kod djece najčešće usko povezan sa stresom i strahom od škole, kao i ranim odvajanjem od majke.
"Timskim radom se trudimo prevladati psihološke probleme koji nastaju najčešće zbog ranog odvajanja djeteta od majke, stresa i straha od škole. U ovaj problem uključujemo psihologa te zajedno s njim odlučujemo jesu li djeca spremna za upis ili ne", ističe prim. dr. Vujica.
Pad nataliteta
Prim. dr. Vujica upozorava na činjenicu kako se svake godine sve manje djece upisuje u škole. "Pad nataliteta definitivno se već počeo osjetiti i sve je manji i manji broj djece koja se upisuju u školu. Bijela kuga je već nastupila, a ono što su prognozirali stručnjaci već se osjeti", rekla je prim. dr. Vujica.
Prema rezultatima upisa u osnovne škole na području Mostara, u prvi razred u školskoj 2014./2015. krenut će 968 prvašića. U prvi razred su upisana djeca koja su rođena 2008. godine, odnosno djeca koja su do 1. ožujka navršila 5 i pol godina, odnosno 6 godina do 1. rujna. Ove godine upisano je 959 prvašića u osnovne škole i 9 prvašića u školu s posebnim potrebama. Primjetno je kako se broj prvašića zadnjih godina stabilizirao i kreće se između 900 i 950. No, usporedbe radi, u odnosu na 2005. kada su upisana 1394 prvašića, zadnjih godina je primjetan pad od 31%.
Ukupan broj upisanih učenika u osnovnim školama prije devet godina je 11.695, a u prošloj 8782. Dakle, primjetno je smanjenje oko 25%, što znači da u budućnosti i dalje možemo očekivati smanjenje ukupnog broja učenika u školama.
Dnevni list