Livanjski sir osvaja američko tržište
"Američko tržište je lakše za dobijanje dozvola, pošto ima dosta ljudi s naših prostora koji tamo imaju firme, lakša je distribucija. Možete na internetu, bukvalno, naći firme, poslati upit i stupiti u kontakt i možda ostvariti neku suradnju. Ono što je najbitnije je dobiti FDI broj, što isto nije previše teško", pojasnio je Omer Bratić, predsjednik Udruženja proizvođača sira u BiH. Piše Biznis.ba.
Amerikanci piju i čajeve od trava sa naših livada. Nedeljko Kusturić, proizvođač ljekovitog bilja, kaže da su naročito traženi voćni i čajevi od mente.
U Americi je otkrio veliki potencijal koji poljoprivrednici u BiH, tvrdi, definitivno trebaju iskoristiti.
"Ako vam kažem da sam prije 15 dana izvezao 500 kg matičnjaka na američko tržište, onda to sasvim dovoljno govori da mogućnosti izvoza postoje, s jedne strane, a s druge strane, ogromni potencijali u BiH postoje za proizvodnju", rekao je Nedeljko Kusturić, vlasnik tvrtke "Prirodno bilje".
I Maureen Cormack rado jede livanjski sir. Nije ljubiteljica ljutih paprika, ali hvali domaću rakiju. Smatra da se poljoprivrednici prvo trebaju posvetiti zadovoljavanju europskih standarda.
"Mislim da prvi korak Bosne i Hercegovine treba biti rad na ulasku na europsko tržište i dostizanje europskih standarda, a onda bih rado razgovarala o mogućnosti ulaska na američko tržište. Mislim da je to trenutno udaljen cilj i da je važno fokusirati se na ključne korake koje sam naglasila u mom govoru - kretanje ka EU, ali bih rado počela razmišljati i o kretanju ka SAD-u", rekla je Maureen Elizabeth Cormack, veleposlanica SAD-a u BiH.
Za razliku od Cormack, poljoprivrednici su optimističniji. Smatraju da im je američko tržište realna mogućnost. Pored paprika, sireva i čajeva, imamo još štošta ponuditi Amerikancima.