Uzroci, simptomi i liječenje: Psorijaza
Psorijaza je uporna, dugotrajna (kronična) bolest. Simptomi psorijaze se pojavljuju periodično i osobito su izraženi pod utjecajem određenih faktora, kao što su hladnije vrijeme, infekcije, ozljede kože, neki lijekovi, stres, pušenje i alkohol.
Primarni cilj liječenja je zaustavljanje rasta stanica kože. Premda ne postoji lijek, tretmani za psorijazu mogu pružiti značajno olakšanje. Prirodni lijekovi i kreme te izbjegavanje pretjeranog izlaganja prirodnom sunčevom svjetlu također mogu ublažiti simptome.
Simptomi psorijaze
Znakovi i simptomi psorijaze mogu varirati od osobe do osobe, no obično uključuju jedan ili više sljedećih simptoma:
Crvene mrlje na koži prekrivene srebrnim ljuskicama
Suha, ispucala koža koja može krvariti
Svrbež, peckanje ili bol
Tanki i oštećeni nokti, skloni pucanju i listanju
Natečeni i ukočeni zglobovi.
Psorijazom može biti zahvaćen mali dio kože, no ponekad se javljaju i simptomi koji zahvaćaju velike površine. Simptomi psorijaze prolaze nekoliko ciklusa, od vrlo izraženih, prema slabijima, pa čak i do poptpune remisije.
Uzroci psorijaze
Uzrok psorijaze nije u potpunosti poznat. Smatra se da je psorijaza povezana s problemima imunološkog sustava i stanica u tijelu. Točnije, T-stanice (bijele stanice ili T-limfociti), koji uobičajeno putuju tijelom i detektiraju strane supstance kao što su virusi i bakterije, počinju napadatiti zdrave stanice kože greškom, kao da je riječ o infekciji. T-stanice uzrokuju pretjeran imunološki odgovor, a posljedica je proširenje krvnih žila u koži oko plakete i povećanje ostalih bijelih krvnih stanica koje mogu ući u vanjski sloj kože.
Te promjene rezultiraju povećanom proizvodnjom zdravih stanica kože i povećanim brojem T-stanica i drugih bijelih krvnih stanica. Na taj način, ciklus izmjene kože traje nekoliko dana, umjesto tjedana. Mrtva koža i bijele krvne stanice stvaraju debele, ljuskaste mrlje na površini kože i to se obično ne zaustavlja, osim ako liječenje prekine ciklus.
Čimbenici koji pogoršavaju simptome psorijaze
Psorijaza obično počinje ili se pogoršava pod utjecajem sljedećih čimbenika:
Infekcije, kao što su infekcije grla ili kožne infekcije
Ozljede kože, kao što su posjekotine ili ogrebotine, ugrizi insekata ili teške opekline
Stres
Hladno vrijeme
Pušenje
Alkohol
Određeni lijekovi, uključujući litij, koji se koristi kod bipolarnih poremećaja, lijekovi za visoki krvni tlak, kao što su beta-blokatori, lijekovi protiv malarije i jodidi.
Liječenje psorijaze
Psorijaza se nikada ne može u potpunosti izliječiti i liječenje je simptomatsko, što znači da je cilj tretmana ublažavanje simptoma, poput zadebljane, ljuskave kože sklone crvenilu te sprječavanje rasta kožnih stanica.
Kreme i masti koje se primjenjuju na koži mogu učinkovito liječiti blagu i umjerenu psorijazu. Kada je bolest teža, kreme će vjerojatno biti korištene u kombinaciji s oralnim lijekovima ili foto-terapijom. Tretmani psorijaze obično uključuju kortikosteroide, sintetske oblike vitamina D, antralin, retinoide, salicilnu kiselinu, katran iz ugljena i sl.
Samopomoć
Na našem tržištu postoje i alternativne, prirodne kreme koje su vrlo učinkovite u liječenju simptoma psorijaze, kao što je primjerice Euten ili Naftalan. Ove kreme ne sadrže kortikosteroide i najbolje su rješenje za blagu do umjerenu psorijazu. Osim lokalne primjene prirodnih krema, kod psorijeze se preporučuje i sljedeće:
Svakodnevno kupanje - pomaže ukloniti ljuskice i mrtvu kožu te smiruje nadraženu kožu. Koristite prirodne sapune i izbjegavajte one koji mogu još više nadražiti vašu kožu.
Koristite hidratantne kreme ili prirodna ulja nakon kupanja - pomažu u zadržavanju vlažnosti kože i sprječavaju njezino isušivanje.
Izlažite svoju kožu manjim količinama prirodnog sunčevog svjetla - umjereno izlaganje se preporučuje, no u slučaju pretjeranog izlaganja suncu, a osobito uz znojenje, simptomi se mogu pogoršati.
Izbjegavajte čimbenike koji pogoršavaju simptome psorijaze
Izbjegavajte alkohol i cigarete