Šokantno: U BiH jedemo meso koje košta 1,10 KM po kilogramu
Stoga su u panici i predstavnici udruženja za zaštitu potrošača, ali i zaštitnici domaće proizvodnje.
Ljuti su, jer, kažu, u BiH se već godinama uvozi sve i svašta, što završava na kuhinjskim stolovima. Podsjećaju da mehanički otkoštano meso uglavnom završava u parizerima, hrenovkama i paštetama, te potrošače pozivaju da paze što kupuju.
"Ranije su uvezene velike količine pilećih bataka, koje su prodavane na pijaci 'Arizona', a cijena je bila bagatela. Narod je trčao da kupuje kao da se dijelilo besplatno. Ispostavilo se da su pilići hranjeni enormnim količinama antibioktika, koji su korišteni kao stimulatori rasta", podsjeća Stojan Marinković, predsjednik Komisije za zaštitu domaće proizvodnje BiH.
Zbog toga, ističe on, nije ni čudno što su neki proizvodi od mesa na bh. tržištu toliko jeftini.
"Poznato je da su u nekim od tih proizvoda još ranije pronađeni polifosfati, koji za sebe vežu ogromne količine vode, a osim toga su kancerogeni. Uzmite parče salame i spustite u suvu tavu, te je stavite na vatru. Vidjećete kako iz salame izlazi voda. Bit će vam sve jasno. Oni nam prodaju i vodu i meso lošeg kvaliteta i kancerogene materije", tvrdi Marinković.
Zabrinut je i Mesud Lakota, tajnik Udruženja za zaštitu interesa potrošača Sarajevske županije, koji ističe da su u mesnoj industriji mnoge stvari pokrivene maglom.
"Mi meso uvozimo i iz Južne Amerike. Dolazi nam smrznuto meso koje završava u salamama, kobasicama i paštetama. Kvalitet je upitan i ako ne zadovoljava standarde u Europi, ovdje prolazi. Roba bi morala da zadovoljava minimum kvalitete i ne bi bilo problema", podvlači Lakota.
Inače, dok bh. peradari jedva sastavljaju kraj s krajem, u našu zemlju prošle godine uvezeno je 15.714 tona živinskog mesa i žive živine. Uvozili smo iz zemalja u regionu, ali i iz Turske, NIzozemskee, Njemačke, Italije, Poljske i brojnih drugih država.
Nezavisne novine