Mjesto akni na licu otkriva što u vašem tijelu nije kako treba
No, treba naglasiti da ne mogu sva pravila vrijediti za sve. Kod nekoga se akne, primjerice, na čelu mogu pojaviti zbog znoja, šiški, nošenja šešira ili šampona koji im ne odgovara. Na pojavu akni, osim unutarnjih problema, mogu utjecati i faktori poput kreme za lice, losiona, higijene, alergija, genetike...
Akne na licu mogu nastati uslijed nedostatka cinka u organizmu, koji se nadoknađuje mliječnim proizvodima i plodovima mora, poput rakova i školjki. Akne na bradi mogu upućivati na probleme s jajnicima i druge ginekološke probleme. Također mogu upućivati i na hormonalni disbalans.
Preporučljivo je tijekom onih dana u mjesecu osigurati koži više njege, npr. masku za čišćenje lica ili parenje nad kamilicom jer se često, upravo u tom periodu, znaju pojaviti. One koje se pojavljuju na obrazima signaliziraju na probleme s plućima, a tome uzrok mogu biti i alergije ili zagađenost zraka.
Pokušajte držati što čišćim sve što dotiče vaše lice, poput jastučnice i mobitela. Akne na čelu pokazatelj su problema tankog crijeva. To znači da vjerojatno imate problema s probavljanjem hrane. Pokušajte jesti više svježeg voća i povrća te izbaciti određene alergene, poput mliječnih proizvoda, pšenice ili orašaste plodove.
Akne na korijenu nosa, između očiju, mogu upućivati na probleme s jetrom. Smanjite unos alkohola i masne hrane. Pijte puno vode da pročistite organizam, a dodatno si možete pomoći čajevima od korijena maslačka ili čička.
One pak na vrhu nosa pokazatelj su problema s visokim tlakom i eventualno srcem. Pokušajte se opustiti u aktivnostima koje vam to osiguravaju, poput joge ili šetnje. Prema rezultatima istraživanja britanskih znanstvenika, postoji također i veza između akni i depresije. Utvrđeno je da osobe koje imaju problema s aknama, gubitkom kose, ekcemima ili teškim oblikom psorijaze ujedno pate i od najvišeg stupnja depresije.
Dok stanje kliničke depresije može stvoriti predispoziciju za akne, koje se pogoršavaju s jačanjem depresije, isto tako i same akne na licu pridonose razvijanju depresije. Dobra je vijest što se depresija izazvana aknama povlači kad se akne izliječe. Ne jedite vruća jela i ne unosite tekućinu tijekom obroka. Izbjegavajte crnu i bijelu kavu, bijeli kruh, šećer, čokoladu, alkohol i jako začinjena jela.
Unesite u ishranu rajčicu, grožđe, pivski kvasac, artičoke, crveni luk, limun, špinat i neprerađene žitarice. Istraživanja pokazuju kako je više od 80 posto ljudi iskusilo te probleme u dobi između 11. i 30. godine, stoga postoje brojni savjeti kako ih ukloniti s lica. Popularna metoda je stavljanje paste za zube na prištić, ali nije preporučljivo jer iritira kožu.
10 namirnica u borbi protiv akni
Cjelovite žitarice
Obiluju prehrambenim vlaknima koja pomažu pokretljivost crijeva i detoksikaciju organizma. Tako se sprečava akumulacija toksina u tkivu koji mogu izazvati probleme s kožom. Cijelo zrno izvor je B-vitamina biotina. Ako nemate dovoljno biotina u tijelu, koža se može ljuštiti i postati suha.
Riba
Akne su ponekad simptom deficita cinka, stoga adekvatan unos ovog važnog minerala pomaže postizanju čistog lica. Svakako u jelovnik uvrstite ribu i morske plodove, sjemenke suncokreta i sezama te jaja. Bogatstvo omega-3 masnim kiselinama pospješuje kontrolu upalnih procesa u tijelu, uključujući i upalne akne.
Zeleni čaj
Ovaj napitak poznat je kao snažan antioksidans te stručnjaci smatraju da je jedno od najboljih sredstava koje pomaže našem tijelu u borbi protiv staničnih i strukturnih oštećenja. Stoga ne čudi da je neizostavan i u drevnoj kineskoj medicini, posebice kad je riječ o aknama.
Naranča
Sadrže pektin koji snizuje razinu kolesterola, a vitamin C ojačava stijenke krvnih žila i pospješuje uklanjanje blokada u njima. Za zdravstvene dobrobiti možete piti svježi sok od naranče.
Cikla
Sadrži betain koji smanjuje upalne procese u organizmu i pomaže u čišćenju masne jetre. Odličan izvor dijetalnih vlakana, folne kiseline, kalija i mangana. Može pomoći u prevenciji i ublažavanju kronične upale kože.
Kokos
Sadrži trigliceride, zdrave masti koje popunjavaju stanice kože i hidratiziraju je. Bez tih bi stanica koža bila dehidrirana bez obzira na to koliko vode popili. Esencijalne masne kiseline čine kožu doista sjajnom.
Ricinusovo ulje
Ono što ricinusovo ulje čini toliko posebnim je vrlo rijetka ricinoleična kiselina - a ono je sadrži čak 90 posto. Vjeruje se da je baš zbog nje ricinusovo ulje toliko ljekovito. Nanesite ga s blazinicom.
Zobene pahuljice
Izvrstan su doručak ili međuobrok jer sadrže topiva vlakna koja reduciraju loš kolesterol. Bogat su izvor proteina i ugljikohidrata, zastine su te daju energije za gotovo cijeli dan. Maska od zobi koristi se za umirivanje kože.
Đumbir
Ova čudesna namirnica smanjuje i sprječava upale u stanicama jednako uspješno kao i steroidi, a istodobno i smanjuje bolove. Đumbir djeluje na izvor problema. Najbolje ga je na sitno naribati u čaj ili čašu vode.
Češnjak
Ovo ljekovito povrće dokazano snižava krvni tlak i kolesterol u krvi te sprečava stvaranje opasnih krvnih ugrušaka. Najdjelotvorniji je kad se koristi u sirovom stanju iako se u prodaji mogu naći i brojni suplementi.