Kožu najmlađih ovo ljeto zaštitite domaćom kremom za sunčanje
Recept:
2 žlice djevičanskog kokosova ulja
1 žlica karite maslaca (shea butter)
pola žlice ulja sezama
pola žlice gela aloe vere
2 žlice cink oksida
Priprema:
U toploj vodenoj kupelji otopite ulja/maslace i gel aloe vere. Posudu izvadite iz kupelji i umiješajte cink oksid. Otopinu prelijte i čuvajte u tamnoj staklenoj posudi. Na temperaturi iznad 20°C kokosovo ulje postaje tekuće. Stoga, želite li teksturu maslaca, zaštitnu kremu čuvajte u hladnjaku. Rok trajanja je šest mjeseci.
Cink oksid je prirodni mineralni zaštitni filter. Reflektira sunčeve zrake. Uz zaštitno djelovanje od Sunca, djeluje antiseptički i protugljivično. Koristi se i za njegu problematične kože, u kremama za dječju guzu i u dezodoransima. Ulje sezama odbija oko 25% sunčevih zraka i bogato je antioksidansima. Shea maslac štiti kožu od vanjskih utjecaja i pruža UVB zaštitu, faktor zaštite od Sunca je 4-8. Kokosovo ulje je također ulje antioksidativnih i antiseptičkih svojstava. Aloe vera djeluje umirujuće i protuupalno te hrani kožu.
Osim što nisu toksični, za razliku od kemijskih zaštitnih filtera, prirodni mineralni zaštitni filteri puno su nježniji prema osjetljivoj koži. Ne ulaze u kožu i ne izazivaju zagrijavanje kože koje se događa kod kemijskih reakcija s UV zrakama te je manja mogućnost iritacija. Pozitivne strane mineralnih filtera su i stabilnost i duži rok trajanja kao i duže djelovanje pri direktnom izlaganju sunčevim zrakama. Dobra vijest je i to da štite neposredno nakon nanošenja. Štite od UVA i UVB zraka. Pozitivno ili negativno, mogu se lako obrisati i isprati.
Pitate li se je li faktor (SPF) 15 dostatan? Proizvod sA SPF 15 blokira oko 94% UVB zraka, proizvod sa SPF 30 blokira oko 97% UVB zraka, a onaj sa SPF 45 blokira oko 98% UVB zraka.
Izvor: bio&bio, Kemig, terra organica