Glava boli mučnina: Kako pobijediti mamurluk
Mnogima je jedina utjeha u tim trenucima odličan provod večer prije, no to ne mora biti tako... Postoji mnogo metoda prevencije mamurluka (i ne mislimo samo na ustezanje od alkohola), ali i "lijekova". Neki su znanstveno potvrđeni, a neki više narodna predaja - no kad se tako grozno osjećate svaka pomoć je dobrodošla...
Tehnike prevencije mamurluka:
Bademi - Američki indijanci tvrde da jedenje 6 sirovih badema prije "cuganja" pomaže ublažiti opijenost i mamurluk.
Bifidus tablete/jogurt - popiti prije pijenja alkohola i prije spavanja. "Prijateljske" bifidus bakterije detoksiciraju acetaldehid, probavni nusprodukt alkohola koji je glavni uzrok mamurluka.
Obrok koji sadrži polinezasićene masnoće - Ako prije pijenja alkohola pojedet obrok koji se bazira na zasićenim masnoćama (maslac, životinjska mast)- napit ćete se brže, pijanstvo će trajati dulje, a i posljedice će biti gore. Radije se odlučite za obrok koji se temelji na polinezasićenim masnoćama. Potvrdilo je to istraživanje provedeno na Sveučilištu Tennessee u Knoxvilleu.
Kikiriki maslac - jedenje maslaca od kikirikija prije pijenja afrička je lijek.
Sportska pića - bogata elektrolitima pomoći će bubrezima da obrade alkohol. Popijte prije spavanja.
Odabir pravog vremena - žene koje piju prije nego što trebaju dobiti menstruaciju, kada im je razina estrogena niska, imaju veće šanse da će se jače napiti i imati gori mamurluk, nego u ostatku ciklusa.
Sok od rajčice - da smanjite ili zaustavite želju za alkoholom popijte nešto kiselkasto - kao što je sok od rajčice s malo soka od limuna.
Voda - je jedno od najboljih mjera preventive mamurluka. Pijte vodu cijelo vrijeme dok pijete alkohol i još popijte 2-3 velike čaše vode prije spavanja. Pijenje alkohola će vas dehidrirati i ponovno hidratiziranje vodom pomaže suzbiti utjecaj alkohola.
Što ako ipak patimo od mamurluka?
Savjeti
Vježbanje će vam pomoći riješiti se mamurluka pomažući tijelu da se riješi toksina. Pojačana cirkulacija dovodi krv i kisik do vašeg "kisikom izgladnjelog" mozga. Žustra šetnja će također poboljšati cirkulaciju i polučiti navedene rezultate.
Još poslije uzmite probiotike, kao što je recimo acidofilni jogurt, kako biste vratili ravnotežu flore u trbuhu.
Moguće je da ćete biti osjetljiviji na alkohol ako imate candidu, koja također stvara alkohol.
Tablete protiv bolova - s tabletama budite pažljivi. Iako će tablete protiv bolova donijeti brzo olakšanje za neke od simptoma mamurluka, one nisu bezopasne, osobito one jače. Isto tako aspirin i ibuprofen teški su za želudac, mogu ga još jače iziritirati te čak izazvati krvarenje. Osim toga, tablete protiv bolova mogu izazvati probleme s bubrezima i jetrom. Zato - s tabletama veliki oprez!
Narodni lijekovi za mamurluk
Aktivni ugljen - uzmite jednu tabletu aktivnog ugljena (Carbomed tablete) za svako piće kada pijete. Ugljen upija nečistoće iz alkohola koje su uzrok mamurluka. Međutim i tu je potreban oprez - naime ugljen i apsorbira važne hranjive tvari, pa ako češće pijete nemojte ova "lijek" često koristiti jr biste mogli isrcpiti tijelo.
Jabuke - na prazan želudac dan nakon pijenja lijek su u koji se mnogu stariji ljubitelji alkohola kunu.
Banane - Jedan od najbržih načina da izliječite mamurluk je da popijete banana milkshake zaslađen medom. Banana pomaže smiriti želudac, i uz pomoć meda, obnavlja isrpljene razine šećera u krvi. Mlijeko smiruje želudac i rehidrira vaše tijelo. Banane su također bogate najznačajnijim elektrolitima, magnezijem i kalijem, koje gubite tijekom opijanja.
B-vitamini - Uzmite vitamine prije nego što odete u krevet. Ako ste zaboravili, popijte ih odmah nakon što se probudite. B-vitamini su važni u pomaganju procesa metaboliziranja ugljikohidrata (alkohola) i širenju krvnih žila. B-vitamini će vam pomoći vratiti normalnu razinu energije. Za mamurluk vam je potrebna jaka doza B-kompleksa (50-75 mg B-kompleksa dva puta dnevno, i obavezno prije nego što legnete nakon opijanja).
Pileća juha - domaća pileća juhica nije dobra samo za prehladu već i za ublažavanje simptoma mamurluka.
Povratić (bratić, rumencvijet, Tanacetum parthenium) je prepoznatljiv po mnoštvu malih cvjetića koji podsjećaju na tratinčice i lako ga je zamijeniti s kamilicom. Ova se biljka stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini za liječenje glavobolje i snižavanje visoke temperature, zubobolje, bolova uzrokovanih artrozom, probavnih problema, uboda insekata, neplodnosti te problema s menstruacijom i trudovima tijekom poroda. Povratić je vjerojatno najpoznatiji po svom terapeutskom učinku na migrenu. Pojedite u sendviču nekoliko listova povratića, ili od njega skuhajte čaj. Gorkog su okusa pa ih možete potražiti u ljekarni u obliku tableta.
Đumbir - je odličan jer i pomaže ublažiti glavobolju, ali i mučninu i smiriti uznemiren želudac. Napravite čaj od đumbira, pojedite malo svježega, u prahu ili u kapsulama.
Med - pojedite 2-5 malih žličica meda svakih dvadeset minuta nakon buđenja, ovisno o jačini mamurluka. Nastavite s medom dok ne počnete osjećati bolje, a zatim uzmite još četiri žličice sa svojim prvim obrokom. Kalij u medu pomaže protiv učinaka alkohola. Osim toga, med sadrži fruktozu, vrstu šećera koji pomaže vašem tijelu da brže metabolizira alkohol.
Ekstrakt biljke kudzu (ili kuzu) - istraživanja su pokazala da je njeni izoflavoni, diadzin i puerarin, brzo pomažu u rješavanju mamurluka.
Limun - dodajte sok jednog limuna u šalicu crne kave i popijte to nezaslađeno i bez mlijeka.
Menta/pepermint - bilo u obliku čaja ili žvakanja listića mente - u oba slučaja želudac će se smiriti i opustiti crijeva. Pepermint je i dobro sredstvo protiv nadimanja, uklanja akumulirane plina iz želuca i crijeva, ali i protiv glavobolje. Protiv glavobolje će pomoći i eterično ulje od peperminta - kapnite na maramicu, pa to povremeno mirišite ili nekoliko kapi utrljajte na čelo i sljepoočnice.
Sirovi kupus - jedite sirovi kupus da se riješite glavobolje.
Rasol - sok od kiselog kupusa - pomaže nadoknaditi izgubljene nutrijente.
Sok od rajčice - osim što je sredstvo za prevenciju, sok od rajčice sadrži fruktozu, vrstu šećera koji pomaže vašem tijelu da brže metabolizira alkohol. To je vjerojatno razlog zašto mnogi kažu da im koktel "Bloody Mary" iduće jutro dobro čini.
Stimulacija skalpa - masirajte tjeme i vlasište - ovako ćete dovesti krv u vlasište i ublažiti glavobolju.
Mlijeko čička (silimarin) - štiti stanice jetre od alkohola sprečavajući toksine da uđu i pomaže ukloniti postojeće toksina. Uzmite dvije kapsule od 70 mg uz obrok, prije ili za vrijeme pijenja.
Vitamin C - stimulira jetru da lakše razgrađuje alkohol. Uzmite 2000-8000 mg u podijeljenim dozama. Počnite s 500 ili 1.000 mg na sat kako biste priviknuli crijeva i želudac.
Izvor: zena.hr