Biljke liječe: Ljekovito bilje i njihov ljekoviti učinak
Osim što moramo poznavati karakteristike biljaka, isto tako moramo znati i u koje vrijeme treba brati biljke.
Tako je poznato da jaglac beremo u doba ranog proljeća. Jaglac je korisna biljka koju koristimo u više namjena, a tu je kašalj, svi oblici prehlade s pogođenim dišnim sustavom.
Ljekovito bilje dijelimo na:
Poljsko bilje (poljske trave i poljsko cvijeće)
Cvijeće
Grmlje
Drveće
Povrće
Voće
Bilje prvenstveno koristimo kao preventivu (pijemo čajeve, tinkture, masti, sokove kako bi ojačali svoj organizam, ojačali imunitet koji bi bio sposoban obraniti se u borbi protiv stresa, prehlada, virusa, bakterija), a kad podlegnemo bolesti, bilje koristimo kao kurativu (liječimo se biljem putem čajeva).
Bilje koristimo pojedinačno ili u mješavini, no važno je znati omjere u mješavinama i namjenu, kako bi napravili najbolji pripravak za ono što nam je potrebno (ako imamo problema sa slabim krvotokom, koristit ćemo Glog - povoljno utječe na srce, Ginko - odlično djeluje na krvožilni sustav, širi krvne žile, Cikoriju (umjesto nje možemo koristiti jabučni ocat, kao dodatak čaju) - razgrađuje masnoću u krvi i Konopljuša -ograničava naglo djelovanje Ginka, Kopriva- jačanje organizma i aroma).
Što se tiče liječenja biljem i njihove primjene u odnosu na konvencionalni pristup (kemijskim putem dobiveni lijekovi) liječenje biljkama je sporije, ali cjelovitije (jer biljka ne sadrži samo jednu komponentu, poput konvencionalnih lijekova) nego uz glavne sastojke sadrži i druge koji djeluju cjelovito na organizam.
Za svaku bolest postoji nekoliko biljaka, ali svakom čovjeku ne odgovara svaka biljka.
Izvor : ekologija.com.hr