Tko se igra sat vremena na dan, bolji je kolega, ali i radnik
Tako se, primjerice, partija Solitairea ili Minesweepera može iskoristiti da se mozak odmori od teških zadataka i pomogne radnicima da budu učinkovitiji. Upravo dopuštanje igrica do određenih granica i davanje radnicima više izbora kako će provesti radno vrijeme pridonosi većem poslovnom zadovoljstvu.
Time su ljudi i sretniji, pa će zbog toga vjerojatno i manje izostajati s posla. Također, uvođenjem igara u poslovne treninge oni postaju zabavniji, a poslodavci lakše i bolje komuniciraju s mlađim zaposlenicima.
Brže i uspješnije rješavaju probleme
Igrajući videoigre, zaposlenici otkrivaju njihova pravila i kako strateški razmišljati. No ne samo što uče rješavati probleme nego i postaju pametniji jer im se poboljšava percepcija te brže analiziraju podatke.
Odluke i rezultati vide se odmah
U ozbiljnijim igrama i virtualnim simulacijama zaposlenici u interaktivnim vježbama uče odlučivati, odmah primjenjuju stečene informacije u zadanom kontekstu, ali i odmah vide dobre/loše rezultate.
Igrama se jačaju timski duh i suradnja
Odlučivanjem vođe u videoigrama šefovi uče o raspodjeli odgovornosti i upravljanju, a aktivnim timskim radom pojedinci uče kako se ponašati na poslu.