Dolazi kraj doba besplatnog downloada?

Riječ je o upozorenjima kojima je cilj preusmjeriti korisnike interneta s piratstva prema downloadu i streamingu s legitimnih servisa. Za one koji uporno budu ignorirali upozorenja spremaju se i sankcije.

Glazbena industrija dugo je čekala na ovaj korak. Francuska je nešto slično poduzela još 2007. godine, a slijedile su je Južna Koreja i, sasvim nedavno, Novi Zeland. Svi su oni uveli tzv. zakone odgovornosti, prema kojima davatelji pristupa internetu moraju poduzeti proaktivne korake kako bi spriječili kršenje autorskih prava.

I u Velikoj Britaniji je usvojen Digital Economy Act, koji bi ukoliko bude uspješno implementiran, morao krenuti sličnim putem. Dogovor koji su postigli najveći američki ISP-ovi je dobrovoljan, no u svim drugim zemljama jedini način za suzbijanje piratstva je donošenje i provođenje zakona.

Sjećate se davnih vremena, kada su se downloadale samo mp3-ce? Danas su žrtve piratstva filmovi, serije, knjige i novine, tako da je sve više zainteresiranih za ovakve modele.

Iako je danas čak 95 posto downloada glazbe ilegalno, u svijetu postoji čak 470 servisa za prodaju digitalne glazbe, od kojih su mnogi (kao što su Spotify i We7) besplatni za korisnika. No bez pravnog okvira samo se rijetki mogu nadati da će dugoročno opstati.

Vidi.hr