Stručnjaci: Vikend bi trebao trajati tri dana
I tvrde, ne bi tu bilo gubitaka niza poslodavce ni zaposlenike, nego baš obrnuto. Donijelo bi napredak za obje strane.
Adam Grant, psiholog iz Wharton School u Pennsylvaniji, tvrdi kako bi smanjenje broja radnih sati povećalo učinkovitost zaposlenika i potaknulo ih da budu kreativniji, piše Večernji list.
Imamo pozitivne rezultate eksperimenata koje smo proveli, a koji su pokazali kako smanjenje radnih sati pozitivno djeluje na radnike. Učine više posla za to vrijeme, njihovi rezultati su kreativniji i imaju više želje za radom.
Ti radnici su i odaniji i privrženiji komapniji za koju rade, dodaje Grant, jer se žele "odužiti" poslodavcu koji im je omogućio da više slobodnog vremena provedu sa svojim obiteljima.
Ekonomist i povjesničar Rutger Bregman, istog je stava, navodeći da je ova tema bila aktualna desetljećima.
Desetljećima, veliki ekonomisti, filozofi, sociolozi, vjerovali su da ćemo raditi sve manje i manje. Tijekom dvadesetih i tridesetih godina, otkriveno je kako skraćivanjem radnog tjedna, zaposlenici postaju sretniji i učinkovitiji. Henry Ford, primjerice, otkrio je kako skraćivanje radnog tjedna sa 60 na 40 sati ima pozitivan utjecaj na radnike i poslovne rezultate jer se radnici ne osjećaju umorno od posla.
Večernji list