Što vaše ime i prezime govori o vama?
Međutim, imena igraju i veliku ulogu u tome kako nas drugi doživljavaju. Prije tri godine je britanska kolumnistica Katie Hopkins priznala da dječja imena povezuje sa stereotipima o njihovom socio-ekonomskom statusu. Rekla je da više voli da joj se djeca igraju s drugom djecom koja imaju staromodna imena ili imena grčkog i latinskog porijekla.
Usprkos halabuci koju su takve izjave izazvale, istraživanja su pokazala da su takva mišljenja raširenija nego što to želimo priznati. Ime i socio-ekonomski status David Figlio sa univerziteta Northwestern iz SAD-a proveo je nekoliko istraživanja o uticaju imena. On je prvo ustanovio koja su imena najčešće povezana sa siromaštvom ili crnim obiteljima.
Sufiks "isha" u imenu, kao što je to Lakisha, ili apostrofi (Du'Quan) najčešća su obilježja imena asociranih sa siromaštvom. Zatim je usporedio parove braće u kojoj je jedan imao "siromašno" ime, a drugi je imao uobičajeno ime. Rezultati su ga nemalo iznenadili. Otkrio je da su djeca sa "siromašnim" imenima ostvarila lošiji uspjeh u školi.
"Nije to samo zato što siromašnije obitelji daju djeci imena koja zvuče ‘siromašno'. Postoje i određena društvena očekivanja povezana s konotacijama nekih imena", rekao je Figlio za BBC.
Ovo su najpopularnija muška i ženska imena po zemljama Europe Takav učinak može potrajati i nakon osnovne škole. Gregory Clark usporedio je imena 14.000 studenata s Oxforda. Otkrio je da je Oxford pohađalo trostruko više Eleanora od prosjeka u društvu.
Shane, Shannon, Paige i Jade su bili lošije sreće. Negativan efekt imena može se odraziti i na zapošljavanju. Kako su istraživači u Americi otkrili nakon što poslali identične životopise na oglase za posao. Životopisi su bili potpuno izmišljeni, ali razlikovali su se samo u imenu.
Kandidati s bjelačkim imenima kao što je Emily Walsh ili Greg Baker gotovo dvostruko češće su pozivani na razgovore za posao od kandidata s crnačkim imenima kao što je Jamal Jones ili Lakisha Washington. Prezime govori o tijelu Čak i prezime može dati za naslutiti neke općenite karakteristike osobe. Kao što su to ustvrdili austrijski istraživači, prezime može otkriti i kako osoba izgleda.
Pretpostavlja se da djelomično nasljeđujemo građu tijela od predaka koji su često dobivali prezimena po svojim zanimanjima. Nakon što su godinu dana pratili sva atletska događanja u Velikoj Britaniji, Austriji i Njemačkoj. Zaključili su da Tailori (krojač) češće se natječu u sportovima izdržljivosti, a da Smithevi (kovač) se češće natječu u sportovima snage.
Svima nama s pomalo nesretnim imenima može biti utjeha to da čak i najbolji imaju ponekad problema s imenom. Kako je to američki predsjednik Barack Obama rekao o svom srednjem imenu Hussein: "Srednje ime mi je dao neko tko nije mislio da ću ikad se kandidirati za predsjednika".