Skrivena značenja tetovaža
Sidro
Popaj je imao po jedno sidro na svakoj ruci. Winston Churchill je imao sidro na desnom bicepsu.
Iako je svakome danas jasno kako tetovažu sidra uglavnom imaju mornari, sigurni smo da ne znaju koliko su te i druge tetovaže bile bitne moreplovcima prije nekoliko stotina godina. Naime, osim sidra koji je simbol ljubavi prema moru, svaka tetovaža na tijelu mornara bila je neka vrsta dokumenta po kojem ga se može identificirati.
Svaki mornar u 17. stoljeću dao je svom kapetanu detaljan popis i opis svih svojih tetovaža kako bi ga se u slučaju brodoloma ili neke druge nesreće moglo identificirati. Mornarice širom svijeta još uvijek popisuju tetovaže svojih članova iz istog razloga.
Suza
Cijeli niz tetovaža nastao je iza zatvorskih zidova. Jedna od najpopularnijih tetovaža iz tog miljea je suza ispod oka.
Do 1990. suza je uglavnom značila da je zatvorenik nekome oduzeo život. No, zadnjih godina značenje se promijenilo u žalovanje za nekim tko je umro dok je vlasnik tetovaže bio iza rešetaka.
Ova popularna tetovaža nije ostala rezervirana za zatvorenike, već je postala popularna i u široj javnosti, kao i među celebrityjima. Pjevačica Amy Winehouse i reper Lil'Wayne oboje je imaju.
Grčko slovo lambda
Još 1998. ljubitelji računalne igre Half-Life počeli su tetovirati grčko slovo lambdu jer je logo cijelog serijala mala lambda. U igri to slovo predstavlja otpor i pobunu.
No, u široj zajednici ljubitelja tetovaža lambda ima drugo značenje - 'gej sam i ponosim se time'. To značenje vuče korijene još od sedamdesetih kad je pokret za prava homoseksualaca usvojio to grčko slovo kao jedan od svojih simbola.
Jeruzalemski križ i zmaj
Engleski kralj Edward VII započeo je 1862. plemićko ludilo za tetovažama. Za vrijeme svog posjeta Svetoj zemlji tadašnji princ Walesa dao si je tetovirati Jeruzalemski križ na ruku. Njegov sin, budući kralj George V, tetovirao je zmaja za vrijeme posjete Japanu.
Po povratku iz Japana George je stao u istom salonu gdje je njegov otac dobio svoju tetovažu, te je zatražio da je i njemu tetoviraju. Nije dugo prošlo prije nego su se i drugi prinčevi širom Europe počeli na zabavama pojavljivati s nešto tinte na tijelu.
Veliki ruski vojvoda Aleksej, danski princ Waldemar i njegova sestra, švedski kralj Oscar II, te grčka kraljica Olga svi su imali tetovaže.
Strana pisma
Mali savjet za kraj. Ako namjeravate tetovirati kineske znakove ili hijeroglife na sebe, potrudite se saznati što stvarno znače.
Nemojte završiti kao košarkaš Boston Celticsa Marquis Daniels koji je mislio da je tetovirao svoje inicijale na ruku, a zapravo je dobio tetovažu koja znači 'zdrava žena krov'. Ili Britney Spears koja je zaželjela kinesku riječ za 'misteriozna', a dobila je tetovažu koja zapravo znači 'čudna'.
Danas je na internetu lako naći nekog tko poznaje oba jezika, pa možete bez srama zamoliti da vam prevede koju riječ s obzirom da će vam tetovaža ostati zauvijek.
No, zašto uopće tolike tetovaže znače nešto drugo od onoga što ljudi očekuju? Najjednostavije objašnjenje je da umjetnici koji rade tetovaže ne provjeravaju značenja raznih znakova nego se oslanjaju na znanje onih koji su im dali predložak po kojem rade.
Naravno, i među ljudima koji rade s iglom i bojom postoje umjetnici poput Lylea Tuttlea koji odbijaju tetovirati nešto za što nisu sigurni što znači.