Signal iz svemira uzbudio naučnike
Zvijezda iz čijeg smjera je signal došao ima najmanje jedan planet, ali stručnjaci bez iznimke kažu da je prerano špekulirati o značenju signala i odakle je zapravo došao. Ipak, smatraju da je dovoljno "provokativan" da znanstvenici koji rade na RATAN-600 teleskopu žele konstantno promatrati dio svemira iz kojeg je došao.
- Ako je riječ o izotropnom svjetlosnom snopu, za takvo što bila bi sposobna samo civilizacija tipa Karadšev II (riječ je o skali stupnja tehnološkog razvoja civilizacije, koju je predložio ruski astronom Nikolaj Karadšev, a na kojoj tip II može koristiti energiju cijele zvijezde u čijoj se blizini nalazi. Tip III bi npr. mogao koristiti energiju cijele galaksije, dok bi tip I mogao koristiti samo energiju koja sa zvijezde stiže na njihov planet) - rekao je Glister.
- Ako bi se pak radilo o uskom signalu fokusiranom na naš solarni sistem, radilo bi se o tehnologiji koja je dostupna civilizaciji tipa Kardašev I, bliskoj našim mogućnostima - kaže Glister.
AFP piše da se očekuje kako će ovaj signal, zabilježen na frekvenciji od 11 gigaherza, biti jedna od tema na skorašnjem simpoziju uglednih astronoma u meksičkoj Guadalajari.
No, neki stručnjaci smatraju da se ne bismo trebali prerano veseliti signalu, budući da postoji mogućnost da se radi o nekom obliku komunikacije između određenih satelita u Zemljinoj orbiti i "stanica" na površini.
- Svakako bih pratio o čemu se radi, ali ne bih cijelu priču preuveličavao jer se potencijalno radi o nečem što je vojnog porijekla - smatra Nick Suntzef, astronom Sveučilišta Texas A&M.