Internet prijevare: Najčešće se hakiraju Gmail računi
»Oprosti što ti se javljam ovako. Otputovao sam u Ukrajina, i moja torba, u kojoj je bila putovnica i kreditne kartice su mi ukrali. Kontaktirao sam banku, ali treba im još vremena da mi naprave novu karticu. Mislio sam te zamoliti da mi posudiš nešto novaca koje ću ti vratiti po povratku. Treba mi 1.300 eura da pokrijem troškove. Mogu ti proslijediti detalje o tome kako vi možeš slati novac. Molim te javi mi je li to moguće. Željno iščekujem tvoj odgovor!«
Ovakva i poruke sličnog sadržaja u e-mail poruci naslovljenoj »vrlo hitno« s nizom jezičnih i gramatičkih grešaka su prevara, upozorava riječka policija koja je u zadnje vrijeme zaprimila prijave nekoliko građana čije su račune elektroničke pošte kompromitirale nepoznate osobe i slale poruke u kojima traže novac. Nepoznati počinitelj, na još do sada neutvrđen način, preuzima nadzor nad pretincem elektroničke pošte te postojećim kontaktima šalje poruke bez znanja stvarnog korisnika računa elektroničke pošte. Sadržaj poruke upućuje na to da se korisnik računa nalazi u inozemstvu te prijateljski traži novac kako bi pokrio troškove. Ukoliko primatelj takve poruke nasjedne i odgovori pošiljatelju, slijedi dostavljanje broja računa i načina uplate novca.
Stoga policija upozorava građane da ne nasjedaju na takve internetske prevare i da se ne upuštaju u sumnjive novčane transakcije kako ne bi postali žrtve kaznenog djela ili nesvjesno sudjelovali u počinjenju kaznenih djela. »Ukoliko vas naizgled poznata osoba traži da joj uplatite novac iz bilo kojeg razloga, dobro razmisliti i provjeriti sve okolnosti, ne uplaćivati novac i ne ustupati podatke o vlastitim bankovnim računima i karticama drugim osobama prije nego pouzdano utvrdite o kome je riječ. Najbolji način zaštite od ove vrste prevare je neodgovaranje, odnosno ignoriranje te brisanje sumnjivih poruka. Pridržavanje općih uputa o čuvanju osobnih podataka, redovito mijenjanje šifre te redovito ažuriranje antivirusnih alata« savjetuje nadalje policija.
Prema dosadašnjim saznanjima najčešće se hakiraju Gmail računi, a stvarnom korisniku hakiranog računa uglavnom je onemogućen daljnji pristup i korištenje računa. Korisnik čiji je Gmail račun hakiran, pa ne može pristupiti svojim podacima, kontaktima i e-mailovima, treba Googleu prijaviti zlouporabu računa. To je moguće učiniti s Googleovih stranica za podršku korisnicima, zajedničkog naziva »Prijavite zloupotrebu i nazakonite aktivnosti« (Report abuse and illegal activity).
Može se poslužiti i postupkom pod nazivim »Popis za sigurnosnu provjeru usluge Gmail« (Gmail security check) zbog provjere je li račun siguran. Stranice su dostupne i na hrvatskom i na engleskom jeziku. Prilikom pristupanja elektronskoj pošti putem mobilnih telefona ne preuzimati aplikacije koje ne dolaze iz provjerenih izvora, ovisno o operativnom sustavu mobilnog uređaja, također stiže upozorenje iz policije.
Hina