FOTO/VIDEO Obnovljivi izvor energije :Biomasa za bioenergiju
Pritom je navedeno kako u Hrvatskoj ima 3200 javnih naručitelja koji autonomno odlučuju o vrsti goriva koje će koristiti. Samo javnih ustanova u obrazovanju, od vrtića do fakulteta i znanstvenih institucija, ima oko 4.000, a one godišnje na grijanje troše oko 250 milijuna kuna. Kada bi prešle na grijanje peletom uštedjelo bi se na godišnjoj razini od 30 do 50 posto, a investicija u sustav grijanja peletom isplatila bi se za tri do šest godina, ovisno o sustavu.
Čak 47 posto kopnenog teritorija Hrvatske pokrivaju šume, što je veliki potencijal kada je riječ o sirovinskoj bazi, pri čemu se dobrim gospodarenjem Hrvatskih šuma osigurava i veći prirodni prirast drvne biomase od sječe, kazao je tajnik Udruge Marijan Kavran na konferenciji za novinare u prostorima Drvne industrije "Spačva" u Vinkovcima.
Postojećih 10 proizvođača peleta u Hrvatskoj sa svim potrebnim certifikatima proizvodi do 250.000 tona peleta godišnje od čega 92 posto ide u izvoz, uglavnom u Italiju, Sloveniju, Austriju i Njemačku. No proizvodne mogućnosti su veće i mogle bi značajno utjecati na gospodarski rast naročito ruralnih hrvatskih krajeve gdje su uglavnom smješteni drvoprerađivači, rekao je Kavran.
Predstavljajući studiju "Mogućnosti supstitucije fosilnih goriva obnovljivim izvorima energije u javnim objektima RH" Darko Motik sa zagrebačkog Šumarskog fakulteta naglasio je da se značajne količine biomase sada izvoze, a bilo bi puno bolje da se prerađuju u zemlji.
Istaknuo je da je drvni pelet tri puta učinkovitiji u odnosu na ogrijevno drvo, 30 posto jeftiniji od plina i 40 posto od nafte te je uz to opskrba drvnim peletom sigurna i trajna jer je drvo za razliku od fosilnih goriva obnovljiv izvor energije.
Inicijativu o većem korištenju peleta, napose kroz sustav javne nabave, podržala je i Udruga "Eko Slavonija" čija je predstavnica Katarina Kozina naglasila potrebu osvješćivanja društva o pozitivnim efektima korištenja biomase kao obnovljivog izvora energije.