Viber će u BiH i dalje biti besplatan
Razvoj mreže
Ovu informaciju objavio je „Financial Times", koji u nastavku pojašnjava da telekomunikacijske kompanije godinama lobiraju protiv konkurenata koji pružaju usluge putem interneta, a istovremeno ne ulažu u razvoj mreže i ne plaćaju poreze u Europskoj uniji, jer su u vlasništvu američkih tehnoloških kompanija.
Skype, WhatsApp, Viber, koji služe za besplatne pozive i poruke te zamjenjuju tradicionalne pozive ili SMS poruke, direktna su konkurencija klasičnim telekom uslugama, ali nisu jednako regulirane pa su europski zakonodavci odlučili to promijeniti.
WhatsApp je u vlasništvu Facebooka, dok je Skype u vlasništvu Microsofta, pa se velike telekom kompanije kao što su španjolska „Telefonica" i francuski „Orange" godinama žale da Google, Microsoft i sada Facebook profitiraju od slabe regulacije.
Francuski regulator telekom tržišta već je najavio da će u rujnu prisiliti Google, Viber i Skype da se registriraju za telekom usluge. Nova pravila EU dat će veće ovlasti državama da samostalno reguliraju neke odnose.
Pratiti trendove
Ali, ništa od toga neće se odraziti na BiH, jer naša država nije članica Europske unije, navode iz Regulatorne agencije za komunikacije (RAK).
- Regulatorna agencija za komunikacije ima saznanja o ovoj inicijativi, ali budući da Bosna i Hercegovina nije članica Europske unije, odluka ne bi bila obvezujuća za našu zemlju. No, Agencija, kao regulator zemlje koja ulaže napore da postane članica EU, prati regulatorne trendove u oblastima iz njene nadležnosti, pa tako će i u ovoj - kazala je za „Dnevni avaz" Amela Odobašić, glasnogovornica Agencije.