Street Arts Festival ugostit će 20 umjetnika koji će oslikavati muralem na ulicama Mostara

Street Arts Festival ugostit će 20 umjetnika koji će oslikavati muralem na ulicama Mostara

Povodom osmog izdanja festivala, koji će se održati od 01. do 08. rujna u Mostaru, u prostorijama OKC Abrašević upriličena je press konferencija na kojoj je predstavljen program festivala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U pripremi je osmo izdanje festivala, ove godine ugostit ćemo 20 umjetnika koji će oslikavati murale na ulicama grada. Neki će murali biti većih dimenzija, dok će neki umjetnici po prvi put raditi murale, tako da nam je drago da ovaj festival podržava mlade autore”- rekla je Marina Đapić, voditeljica projekta.


Ovogodišnji program će upotpuniti svojim kreativnim radovima umjetnici iz Brazila, Italije, Španjolske i Njemačke koji sudjeluju uz podršku stranih ambasada, te se tako realizirala suradnja.


Glavni fokus festivala je na umjetničkim intervencijama, odnosno na njihovoj umjetnosti, međutim festival se sastoji i od off programa.Festival počinje tradicionalno samostalnom izložbom, a ove godine je to izložba umjetnice Dolores Veledar Perić u Galeriji Mujaga, u 19 sati, a nakon toga će slijediti program na Partizanovom igralištu.


“U četvrtak na Herceg Stjepan Kosači održavat će se razgovori s umjetnicima te će građani imati priliku upoznati umjetnike, s njima razgovarati te se upoznati s njihovim radom”- dodala je Marina.


Mostar će tijekom ovog tjedna kulture postati jako zanimljivo središte za sve umjetnike, a bogat zanimljiv sadržaj zasigurno će privući pozornost građana. Novi murali oslikavati će se na OKC Abraševiću, na Partizanskom igralištu, Bijelom Brijegu, na Luci, na Bulevaru, Vatikanu, Kantarevacu.

Iako je službeni početak festivala za par dana, točnije 01.09. festival je neslužbeno započeo oslikavanjem novog murala u ulici Kralja Tvrtka u Mostaru na galeriji Virus, a umjetnik koji je oslikao je Lunar iz Zagreba.


Estetsko kulturološke komponente


Maja Rubnić istaknula je važnost diferencijacije street arts umjetnosti od negativne komponente koja se veže uz pojavu grafita. Ona smatra kako je javnost podijeljenog mišljenja oko toga, ali naglašava kako je mostarski festival prvenstveno organizirana pojava, koja svojim konceptom autorstva u potpunosti mijenja način sagledavanja ovog problema.


“Ako polazimo od premise da je Street Art Festival prvenstveno vezan za arhitekturu, a arhitektura je odraz grada, odraz društva i sve prednosti jednog društva se ocrtavaju na arhitekturi, ona postaje nositelj većih stvari nego što su samo fizički objekti. Tako da možemo reći kako je Street Arts odnosno pojava murala, koji su autorski u tom kontekstu postaju dokaz jednom vremenu te odraz cijele slike.”


Maja je naglasila turističko ekonomski aspekt SAF koji može biti puno bolji, pogotovo u kontekstu turizma i atraktivnosti samog festivala.


Novitet u organizaciji festivala je suradnja Jägermeister i Street Arts Festivala, odnosno poziv za mlade umjetnice na nagradno natjecanje. Umjetnici su trebali ponuditi vizualno riješenje za Jägermeister,a Sarajlija Benjamin Čengić je pobijedio s najboljim tematskim muralom te je dobio priliku sudjelovati u berlinskom Street Arts festivalu ove godine.

SAF surađuje sa nevladinm organizacijama u Mostaru te uz partnersku podršku kreira zanimljive programe. Neki od tih programa biti će realizirani u suradnji s Agencijom lokalne demokracije Mostar, a okupljenima se obratila Dženana Dedić, direktorica Agencije lokalne demokracije.


“Ove godine suradnja je uspostavljena kroz par različitih segmenata, jedan od njih je projekt CLINK koji u pozadini ima temu kulturnog naslijeđa, koji se ustvari bavi temom naslijeđe spaja različitosti u Europi. Ta tema je vrlo relevantna za Bosnu i Hercegovinu te Mostar. Svi u regiji imamo sličan problem koji pokušavamo riješiti,a jako mi se sviđa ovaj način.”- dodala je Dedić.


Objasnila je kakvu suradnju su uspostavili s organizatorima festivala. Naglasila je kako su upravo umjetnici paralelno angažirani i na projektu CLINK, na temu kulturnog naslijeđa i u program festivala.


Tri umjetnika sudjeluju u ovom zajedničkom projektu, a dolaze iz Doboja,te dvije umjetnice iz Sarajeva. Oni će oslikavati likove Šantica, odnosno Alekse, Emine i Katarine Kosače. “To će biti prilika da se ti prepoznatljivi likovi grada ponovno vrate u Mostar preko pera i kista mladih umjetnika.”- kazala je Dedić.


Najavila je treći dan programa koji će se održavati na Maloj Tepi u utorak 3. rujna s početkom u 18 sati. Tijekom Pop art market na Tepi umjetnici će izlagati svoje radove na temu kulturnog naslijeđa.

Maja Ljubić/Hercegovina.info