Došlo je vrijeme za kineski Volvo i indijski Jaguar
Najviše su prodavali Amerikanci koje je kriza najviše pogodila. General Motors se riješio neprofitabilnih Pontiaca, Saturna i Hummera koji se više, barem za sada, neće proizvoditi, dok je Opel ipak zadržao. Saab je spašen u zadnji čas i pod okriljem nizozemskog Spykera nastavlja se proizvoditi. Kao bomba je prije osam mjeseci odjeknula vijest da Ford kineskom Geelyju namjerava prodati švedski ponos Volvo. To se prije mjesec dana i dogodilo.
Dizanje diva iz Torina
Još prije dvije godine Ford je indijskom TATA Motorsu prodao luksuzne britanske brandove Jaguar i Land Rover. Sada imamo vrlo neobičnu situaciju - kineski Volvo i indijski Jaguar. Prije toga je Aston Martin prodao kuvajtskom investicijskom fondu, a krajem 2008. godine dotadašnjih 33,4 % udjela u Mazdi smanjio na 13 posto, i više nije većinski vlasnik. Chrysler je, pak, preuzeo talijanski Fiat. Div iz Torina je vlasnik i Alfa Romea, Lancije, Ferrarija i Maseratija.
Najjača europska grupacija je svakako njemački Volkswagen. Osim VW-a posjeduju Audi, Seat, Škodu, Bugatti, Lamborghini, Bentley, a odnedavno su i vlasnici kontrolnog paketa dionica Porschea. Daimler je nakon raskida partnerstva s Chryslerom ostao na tri svoja branda - Mercedesu, Smartu i Maybachu.
Sve jači Korejci
Najveći svjetski proizvođač automobila koji je u posljednje vrijeme u središtu zbivanja zbog opoziva svojih automobila ne gomila brandove, ali udjele ni ne prodaje. Ima uspješan luksuzni brand Lexus, vlasnik je Daihatsua te udjela u Isuzuu i Subaruu.
Francuzi su raspoređeni u dva bloka. Grupacija PSA posjeduje Peugeot i Citroën, a Renault koji je vlasnik 44,5 % Nissana (Nissan je vlasnik 15 % Renaulta) i djeluju od 1999. pod Alijansom Renault-Nissan, radi uspješan posao s nekad rumunjskom Dacijom, koja je u 99-postotnom vlasništvu Francuza.
BMW je gazda Miniju i Rolls Royceu. Nekad britanski brandovi su profitirali dolaskom Bavaraca, pogotovo Mini, koji je doživio pravi procvat. Veliku ekspanziju u zadnjih petnaestak godina napravili su Korejci. Njihov najveći proizvođač Hyundai 1998. kupio je Kiju, a rezultat je što su već 10 godina kasnije postali peta najjača grupacija po proizvodnji automobila u svijetu.
Britanci prodali gotovo sve što su mogli
Nekad slavna britanska autoindustrija u potpunosti je u rukama stanaca (baš poput nogometnih klubova) ili su se brandovi jednostavno ugasili. Vlasnici Rovera i MG-a su Kinezi, Land Rover i Jaguar su u indijskim rukama, Rolls Royce i Mini u njemačkim, Lotus u malezijskim, Aston Martin u kuvajtskim. Ipak, Britanci su uspjeli, unatoč prodaji, proizvodnju gotovo svih tih automobila ostaviti na svome tlu.
Kinezi su već 2005. kupili MG i Rover
Volvo nije prva velika kupnja rastuće kineske autoindustrije, ali je zasigurno najznačajnija. Još 2005. godine Nanjing Motors (u vlasništvu SAIC grupacije) kupio je britanski MG Motors (MG i Rover). Ali i ranije su kineski proizvođači surađivali s europskim i američkim pa tako u Kini, primjerice, postoji Shangai GM i Shanghai Volkswagen Automotive. Koliko je kinesko tržište poželjno za mnoge, dovoljno govori podatak da je lani Kina prvi put prestigla SAD u prodaji novih automobila. Prodano ih je 13,6 milijuna.
U BMW-u konce vuče njemačka samozatajna obitelj Quandt
Zanimljivo, za razliku od ostalih grupacija u kojima su većinski vlasnici razni fondovi, BMW je obiteljska tvrtka. U njoj već desetljećima većinu u upravnom odboru kontrolira samozatajna obitelj Quandt. Potomci Herberta Quandta, koji je dionice bavarskog proizvođača naslijedio od oca Günthera i s bratom Haraldom spasio BMW od bankrota te postigao izniman uspjeh, drže 46,6% dionica. U javnosti se gotovo i ne pojavljuju.
vecernji.hr