5 činjenica o anesteziji u koje je dobro biti upućen
Činjenica je to s kojom se svaki pacijent koji mora primiti anesteziju upoznaje u obrascu koji dobije na pregledu kod anesteziologa prije operacije. U njemu se nalaze pravila kojih se pacijent treba pridržavati kao i korisne informacije o anesteziji s kojima je dobro biti upoznat.
1. Nijedna operacije nije bez rizika, no današnji lijekovi anestetici, aparati za disanje i monitor za nadzor osnovnih životnih funkcija, omogućuju dobro upravljanje anestezijom, dobar nadzor kao i podupiranje osnovnih životnih funkcija tijekom cijele operacije (rad srca, funkcija disanja, stanje svijesti). Kirurg i njegov tim tijekom operacije stalno kontaktiraju s operaterom te paze na položaj pacijenta da bi se spriječilo oštećenje živaca zbog pritiska ili rastezanja. Oštećenja živaca tijekom lokalne anestezije izuzetno su rijetka.
2. Važno je da na pregledu pacijent iskreno i točno izvijesti anesteziologa o svojem zdravlju. Kako i kod mnogih liječničkih zahvata, rizici ovise o nizu okolnosti. Vrlo su važne bolesti koje je pacijent prebolio ili od kojih sada boluje, a nisu povezane s operacijom. Važno je opće stanje zdravlja pacijenta, životna dob i navike.
3. Tijekom operacije pacijent koji je pod općom anestezijom ne diše samostalno. Umjesto njega diše aparat čiji rad programira i nadzire anesteziolog. Osnovne životne funkcije tijekom operacije su u rukama anesteziologa.
4. Anestezija se može vršiti pomoću intravenskog anestetika što je dovoljno i za kratke operacije. Ako operacija traje duže, anestezija se može produljiti uštrcavanjem anestetika u venu. Anestezija se može nastaviti primjenom anestetika u plinskom stanju pomoću maske ili intubacijom.
Ako se anestezija vrši pomoću maske, kisik i anestetik dovode se kroz masku koja se stavlja na usta ili nos.
Lokalna anestezija suzbija osjet boli na samom mjestu operacije ili u određenim dijelovima tijela. Da bi se to postiglo, lokalni anestetik ubrizgava se u određeno mjesto kralježnice blizu živaca koji su "odgovorni" za osjet boli u dotičnom dijelu tijela. Ubod je bezbolan jer se mjesto uboda prije punkcije anestezira.
5. Važno je da se pacijent pridržava slijedećih uputa:
Šest do osam sati prije operacije ne smije se ništa jesti niti piti da bi se izbjeglo povraćanje i aspiracija (udisanje povraćanih masa).
Izvor: zadovoljna.hr