ZLOUPOTREBLJAVALI POTICAJE Poljoprivrednici morali vratiti 130.000 KM
Da u Republici Srpskoj ima poljoprivrednika koji zloupotrebljavaju poticaje potvrđuje podatak Inspektorata RS da je tijekom prošle godine proizvođačima, kod kojih su utvrđene nepravilnosti, naloženo da resornom ministarstvu vrate skoro 130.000 maraka.
Kako su iz Inspektorata RS za “Glas Srpske” naveli, republički i lokalni poljoprivredni inspektori su od 353 kontrole korištenja sredstava poticaja nepravilnosti utvrdile u 66 slučajeva, zbog čega je izdano 57 prekršajnih naloga u ukupnoj vrijednosti od 66.000 KM, te povrat poticaja u ukupnom iznosu od 129.167 maraka.
"Nepravilnosti koje su utvrđene odnosile su se na to da dodijeljena sredstava nisu utrošena u skladu s Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja novčanih poticaja za razvoj poljoprivrede i sela, odnosno utrošena su nenamjenski ili su ostvarena na osnovu netočno navedenih podataka", kažu u Inspektoratu.
Nepravilnosti su, dodaju, utvrđene u oblastima premija za proizvedeno i prodano povrće, premija za priplodne krmače, podrške samozapošljavanju diplomiranih inženjera poljoprivrede, podrške kapitalnim investicijama u lovstvu te podrške voćarskoj proizvodnji kao i poslovnim aktivnostima udruženja žena.
S obzirom na to da je proteklih dana stupio na snagu novi Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja novčanih poticaja za razvoj poljoprivrede i sela te da ovogodišnji agrarni proračun iznosi 180 milijuna KM, poljoprivredna inspekcija će, kako su najavili, u intenzivnim kontrolama na terenu poduzeti sve mjere s ciljem sprječavanja zloupotreba.
"Cilj rada poljoprivredne inspekcije jest da svojim aktivnostima osigura snažnu podršku domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji i čestitim proizvođačima, koji ulažu velike napore na unaprjeđenju i povećanju proizvodnje. U narednim danima poljoprivredni proizvođači mogu očekivati intenzivnije inspekcijske kontrole", poručili su iz Inspektorata.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković rekao je za “Glas” da su kontrole dale određene rezultate.
"Na terenu već godinama uočavamo da pojedinci, kako bi dobili poticaje, prijavljuju površine koje uopće ne zasiju ili prijave više stoke nego što imaju. Također, imam informaciju da je bilo slučajeva da pojedini prijave površine koje im uopće ne pripadaju i slično", kazao je Marinković.
Uzimajući u obzir da je ove godine agrarni proračun veći, Marinković je pozdravio najave resornog ministra da će od ožujka kontrole poticaja biti još oštrije jer, kako kaže, postoji mogućnost malverzacija.
"Nadam se da će poljoprivredni proizvođači shvatiti ozbiljno te kontrole i da se više ne isplati lažirati podatke", kazao je Marinković.
U Inspektoratu RS su istaknuli da je u 2021. godini izvršeno 476 kontrola korištenja sredstava poticaja.
"Od ukupnog broja izvršenih kontrola bilo je devet nepravilnosti te je rješenjima inspektora naložen povrat sredstava poticaja u iznosu od 87.148 KM", kazali su u Inspektoratu.