ZDRAVSTVENI DJELATNICI NA ULICAMA 'Neka je sramota i poslodavce koji su dobili milijune, ali i Vladu koja nije ponudila pomoć'
Zdravstveni radnici Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) u četvrtak su se, drugi put ovaj mjesec, okupili ispred zgrade županijske Vlade jer nisu dobili 1.080 maraka jednokratne pomoći.
Predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika HNŽ-a Dalibor Vuković poručio je kako su se zdravstveni radnici, nakon samo tjedan dana od zadnjeg prosvjeda, ponovno okupili kako bi iskazali nezadovoljstvo i diskriminaciju u odnosu na druge proračunske korisnike.
"Do ovoga trenutka nijedan radnik u zdravstvu od Vlade HNŽ-a i od milijuna maraka, koje ona spominje da je uplatila zdravstvenim ustanovama, nije primio nijedan phening pomoći u korist ublažavanja inflacije i pada životnoga standarda te katastrofalnih troškova života koje svi trpimo", istaknuo je Vuković i poručio da će zdravstveni radnici ponovno okupiti u siječnju, prenosi Fena.
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB-a Mostar Ivica Anić kaže kako su zdravstveni radnici jedini koji nisu dobili jednokratnu pomoć.
"Zdravstveni djelatnici su ljuti, ogorčeni i diskriminirani ali i ponosni jer smo se prije pola godine borili s pandemijom, spašavali zdravstveni sustav i zdravlje građana. Sada se nažalost moramo boriti za svoja prava, jer smo jedini koji u ovom trenutku nismo dobili tu pomoć. Sramota je za ovu Vladu što nije prepoznala tešku ekonomsku situaciju te pozvala i ponudila bar dvjesto- tristo maraka. Također, sramota je i same poslodavce koji su dobili milijune, a nas nisu došli ni podržati ili bar kazati: 'Oprostite nema novca'", poručio je Anić.
Iz Vlade HNŽ-a ranije je rečeno kako su oni osigurali dodatnih 16 milijuna maraka za poboljšanje materijalnog statusa zdravstvenih i bolničke ustanova, no Anić smatra da predstavnici Vlade trebaju izravno tražiti od poslodavaca da se taj novac usmjeri zdravstvenim radnicima.
Glasnogovornik županijske Vlade Pero Pavlović za Fenu je u srijedu istaknuo kako su prosvjedi opravdani, ali da je adresa na kojoj se ova potpora pokušava osigurati potpuno kriva.
"Vlada HNŽ-a nije poslodavac zdravstvenim djelatnicima i nema zakonsko uporište za isplatiti ova sredstva. Onaj tko po zakonu može i treba isplatiti ovu potporu je poslodavac", naglasio je Pavlović.
Dodao je kako Vlada nema alate primorati poslodavce da urade nešto što sindikati traže. Pritisak sindikata treba i isključivo biti usmjeren ka poslodavcima koji jedini po Uredbi Vlade FBiH mogu i trebaju isplatiti spomenuti iznos.