Više zaposlenih, rast plaća, mirovina i ekonomski rast jer su građani 'odriješili kesu'

građevinske tvrtke, gospodarstvo, inozemstvo, neodređeno , Njemačka, posao, radnici, poslodavci, zaposleni , plaće, mirovine, poslodavci, plaće, kinezi, radnici, Čapljina, zakon o radu

Povoljna ekonomska kretanja u međunarodnom ekonomskom okružju i jačanje domaće potražnje u 2018. godini omogućili su nastavak ekonomskog rasta u Bosni i Hercegovini u odnosu na prethodnu godinu. Na bazi trenutno raspoloživih podataka iz nacionalnih računa i kratkoročnih statističkih pokazatelja procjenjuje se da je BiH ostvarila ekonomski rast viši od 3 posto, što je na razini prošlogodišnje stope rasta i u rangu regionalnog prosjeka.

Navode to analitičari Direkcije za ekonomsko planiranje (DEP) BiH u opsežnom dokumentu "Ekonomski trendovi - Godišnji izvještaj" za 2018. godinu, u kojem je do u detalje opisano stanje bh. ekonomije, s indikatorima kao što su industrija, građevinarstvo, trgovina, tržište rada, plaće, mirovine... 

- Najznačajniji doprinos ekonomskom rastu ostvaren u okviru privatne potrošnje koja je tijekom promatranog razdoblja uvećana za 1,5 posto. Porast broja zaposlenih i umirovljenika kao i skromno, ali ipak realno povećanje njihovih primanja, uz povećanje tekućih neto priliva iz inozemstva od 1,3 posto kao i porast kreditnih plasmana sektoru stanovništva od oko 7,3 posto predstavljali su neke od glavnih determinanti ovog povećanja privatne potrošnje – zaključuje se u dokumentu, prenosi Faktor.

Ako se ima u vidu da se privatna potrošnja u BiH u velikoj mjeri opskrbljuje kroz uvoz roba iz inozemstva, DEP zaključuje da se povećanje ukupnog uvoza roba od 6,3 posto pri čemu je uvoz roba široke potrošnje povećan za oko 3 posto na neki način potvrđuje trend rasta privatne potrošnje.

- Pored ovih pokazatelja, povećanje prometa u okviru trgovine na malo i neto prihoda od PDV-a od preko 8 posto ukazuju na rast privatne potrošnje u BiH u 2018. godini u odnosu na prethodnu godinu. Pored privatne potrošnje, tijekom promatranog razdoblja došlo je i do povećanja javne potrošnje od 0,6 posto što je u konačnici rezultiralo povećanjem ukupne potrošnje od 1,3 posto u odnosu na prethodnu godinu. S obzirom na visoku zastupljenost ove kategorije u strukturi BDP-a može se zaključiti da je ista bila ključni generator ostvarenog ekonomskog rasta u 2018. godini u odnosu na prethodnu godinu – navodi se dalje.

U nastavku slijede zaključci analitičara DEP-a o nekim ekonomskim pokazateljima:

Industrija: Proizvodnja struje imala dvocifreni rast

U Bosni i Hercegovini je registriran rast fizičkog obima industrijske proizvodnje od 1,6 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Generalno, ako se pažljivije promatra kretanje fizičkog obima industrijske proizvodnje u 2018. godini može se zaključiti da je trend rasta iz prethodne godine nastavljen. Najznačajniji doprinos rastu ostvaren u okviru sektora za proizvodnju električne energije, gdje je ostvarena dvocifrena stopa rasta proizvodnje.

Prerađivačka industrija: Veliki pad u duhanskoj i tekstilnoj industriji  

Tijekom 2018. godine usljed slabljenja ekonomske aktivnosti na izvoznim tržištima i smanjenja proizvodnje u okviru pojedinih grana došlo je pada proizvodnje u okviru bh. prerađivačke industrije 1,1 posto u odnosu na prethodnu godinu. Po granama koje su dovele do pada proizvodnje registrirane su sljedeće stope: duhanska proizvodnja -36 posto, tekstil -17,5 posto, koks i naftni derivati -12,2 posto, drvoprerada (osim namještaja) -10,3 posto...

Energetski sektor: Ogroman rast proizvodnje u hidroelektranama

Prema preliminarnim podacima za 2018. godinu, ukupna proizvodnja električne energije u BiH iznosila 17105 GWh što predstavlja povećanje od 17,0 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ovo povećanje ostvareno je ponajviše zahvaljujući povoljnim hidrološkim prilikama usljed kojih je došlo do povećanja proizvodnje električne energije u okviru hidroelektrana od čak 64,5 posto u odnosu na prethodnu godinu. S druge strane, proizvodnja u termoelektranama u istom vremenskom razdoblju je stagnirala sa registriranom stopom rasta od 0,3 posto.

Maloprodaja: Više se kupuje sportska oprema, lijekovi, kozmetika…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupna trgovina na malo je ostvarila realni rast prometa od 8,2 posto. U većini kategorija trgovine na malo u specijaliziranim trgovinama je ostvaren rast. Kod trgovine opremom za domaćinstvo u specijaliziranim trgovinama najveća stopa realnog rasta ostvarena je u prometu na malo sportskom opremom, igrama i igračkama od 53,8 posto, u ljekarnama, trgovini na malo medicinskim i kozmetičkim preparatima rast je iznosio 8,8 posto.

Građevinarstvo: Grade se stanovi, gradnja puteva u minusu  


Građevinski radovi su porasli za 0,5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ovom rastu ukupnih građevinskih radova je ponajviše doprinjela oblast visokogradnje sa zabilježenim rastom od 1,9 posto dok je nasuprot tome oblast niskogradnje zabilježila pad od 0,7 posto.

Zaposlenost: Rast od 2,6 posto


U 2018. godini nastavljen je rast broja zaposlenih osoba u BiH. Prosječan broj zaposlenih osoba u 2018. godini uvećan je za 2,6 posto u odnosu na 2017. godinu i iznosi 804,5 tisuća. Iz DEP-a ovdje naglašavaju da se radi o privremenom podatku. Objašnjavaju da je u 2018. godini uvedena nova metodologija prikupljanja podataka o broju zaposlenih osoba u BiH. Nova meotodologija podrazumijeva širi obuhvat od 2018. godine (retroaktivno je preračunata 2017. godina). Time je prekinuta serija podataka o zaposlenima u BiH, kao i usporedivost s prethodno objavljivanim mjesečnim i godišnjim podacima o broju zaposlenih u BiH.

Nezaposlenost: Smanjenje od 7,7 posto

Povećanje broja zaposlenih osoba utjecalo je na smanjenje boja nezaposlenih osoba. Prosječan broj registriranih nezaposlenih osoba u BiH u u razdoblju I-XII 2018. godine iznosio je 451,7 tisuća i manji je za 7,7 posto u odnosu na isto razdoblje 2017. godine.

Plaće: Najviše rast imali u zdravstvu

Prosječna neto plaća u BiH u 2018. godini nastavila se uvećavati uz nešto bržu nominalnu stopu rasta od 3,3 posto u usporedbi sa 2017. godinom i iznosila je 879 KM. Zbog inflacije realni rast neto plaće u BiH bio je nešto sporiji. U FBiH prosječna neto plaća nominalno je veća za 3,4 posto. Najveće nominalne stope rasta prosječne neto plaće u BiH su u područjima uslužnih djelatnosti, odnosno djelatnosti zdravstvene i socijalne zaštite (7,5 posto) uz brži rast neto plaće u FBiH u usporedbi s neto plaćom u RS-u u spomenutoj djelatnosti.

Mirovine: Novi zakon u FBiH donio viša primanja


U 2018. godini evidentirano je povećanje mirovina u BiH. Prosječna mirovina u BiH u razdoblju I-XII 2018. godine iznosi 382 KM i nominalno je veća za 5,9 posto u odnosu na isto razdoblje  2017. godine uz sporiji realni rast od 4,4 posto zbog povećanja ukupne razine cijena. U FBiH je u 2018. godini stupio na snagu novi Zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju, što je utjecalo na povećanje mirovina. Prosječna mirovina u FBiH u 2018. godini iznosi 395 KM i nominalno je veća za 6,4 posto u odnosu na prosječnu mirovinu u 2017. godini.

(večernji.ba)