ZUCKERBERG NAJAVIO OGROMNE PROMJENE Facebook ukida program provjere činjenica i smanjuje ograničenja slobode govora
Meta je objavila da ukida svoj program provjere činjenica (Fact checking) i smanjuje ograničenja govora na Facebooku, Instagramu i drugim platformama u sklopu "obnove slobodnog izražavanja", priznavši da su dosadašnje politike moderiranja sadržaja otišle predaleko.
"Vraćamo se svojim korijenima i fokusirat ćemo se na smanjenje pogrešaka, pojednostavljenje pravila i obnovu slobodnog izražavanja na našim platformama," izjavio je Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete, u videu objavljenom u utorak ujutro. "Konkretno, ukidamo program provjere činjenica i zamjenjujemo ga modelom Community Notes, sličnim onome na platformi X (bivšem Twitteru), počevši od SAD-a."
Meta: Povratak slobodnom izražavanju
Joel Kaplan, glavni direktor globalnih poslova Mete, gostovao je u programu "Fox & Friends" na Fox News Channelu kako bi pojasnio promjene.
"Ovo je sjajna prilika da ponovno uspostavimo ravnotežu u korist slobodnog izražavanja. Kao što Mark kaže u svom videu, vraćamo se svojim korijenima i načelima slobodnog izražavanja," rekao je Kaplan.
Program provjere činjenica trećih strana uveden je nakon predsjedničkih izbora 2016. godine kako bi se upravljalo sadržajem i suzbijalo dezinformacije na platformama, uglavnom zbog "političkog pritiska", priznali su iz Mete. Međutim, sada tvrde da je sustav "otišao predaleko".
"Oslanjali smo se na neovisne, treće strane provjeravatelje činjenica," rekao je Kaplan za Fox News Digital. "No, postalo je jasno da postoji previše političke pristranosti u odabiru sadržaja koji provjeravaju, jer su oni sami odlučivali što će biti predmet provjere."
Kaplan je potvrdio da Meta sada "potpuno ukida" taj sustav i umjesto njega uvodi Community Notes, model sličan onome koji koristi X (bivši Twitter).
Nova strategija: Korisnici umjesto "stručnjaka"
Kaplan je pojasnio da će se umjesto oslanjanja na "takozvane stručnjake", novi model osloniti na komentare i ocjene zajednice.
"Umjesto da idemo stručnjacima, oslanjat ćemo se na korisnike platforme, koji će sami dodavati svoje komentare na sadržaj koji su pročitali," objasnio je. "Ako određena bilješka dobije podršku najšireg presjeka korisnika, ona može biti prikazana uz sadržaj kako bi je i drugi vidjeli."
"Smatramo da je to puno bolji pristup, jer uklanja pristranost stručnjaka koji su dosad moderirali sadržaj," dodao je Kaplan.
Ublažavanje pravila o moderiranju sadržaja
Kaplan je također najavio promjene u pravilima moderiranja sadržaja, osobito u područjima koja su, prema njegovim riječima, "bila previše restriktivna i nisu dopuštala dovoljno rasprave o osjetljivim temama poput imigracije, transrodnih pitanja i rodnih identiteta."
"Želimo osigurati da rasprava može slobodno teći na platformi, bez straha od cenzure," rekao je Kaplan. "Imamo moć promijeniti pravila i učiniti ih pogodnijima za slobodno izražavanje. I ne samo da mijenjamo pravila – mijenjamo i način na koji ih provodimo."
Trenutno, Meta koristi automatizirane sustave za moderaciju sadržaja, ali Kaplan priznaje da oni "prave previše pogrešaka" i često brišu sadržaj "koji zapravo ne krši standarde platforme."
Meta i dalje moderira terorizam, droge i eksploataciju djece
Unatoč ublažavanju pravila, Kaplan je naglasio da će Meta i dalje moderirati sadržaj koji se odnosi na terorizam, ilegalne droge i seksualnu eksploataciju djece.
Na pitanje zašto se Meta odlučila na ove promjene upravo sada, Kaplan je za Fox News Digital rekao da kompanija vidi "stvarnu priliku" u aktualnom političkom kontekstu.
"Imamo novu administraciju koja ne vrši pritisak na tehnološke kompanije da cenzuriraju sadržaj, već snažno podržava slobodno izražavanje," rekao je Kaplan, aludirajući na dolazak Trumpove administracije. "To nas vraća vrijednostima na kojima je Mark osnovao kompaniju."
Podsjetimo, prošle godine Mark Zuckerberg je u pismu Odboru za pravosuđe američkog Kongresa priznao da je bio pod pritiskom administracije Joea Bidena, osobito kada je riječ o moderaciji sadržaja vezanog uz COVID-19, ali i satiru i humor.
Kaplan je objasnio da američke tehnološke kompanije trpe veliki međunarodni pritisak kada vlasti u drugim državama vide da SAD nameće cenzuru američkim platformama.
"Kada druge vlade vide da američka administracija pritišće kompanije da uklanjaju sadržaj, to im otvara put da i one povećaju pritisak," rekao je Kaplan. "Smatramo da imamo pravu priliku surađivati s Trumpovom administracijom kako bismo zaštitili slobodno izražavanje u SAD-u."
Partnerstvo s Trumpovom administracijom?
Kaplan je također otkrio da Meta vidi mogućnosti suradnje s Trumpovom administracijom ne samo na pitanjima slobodnog izražavanja, već i u promoviranju američkog biznisa i tehnološke dominacije SAD-a.
"To su izuzetno važna pitanja za Metu i naš sektor," rekao je Kaplan. "Radujemo se suradnji s Trumpovom administracijom kako bismo unaprijedili te ciljeve."
Meta personalizira politički sadržaj za korisnike
Meta je također najavila da će ubuduće omogućiti personalizirani pristup političkom sadržaju, tako da korisnici koji žele vidjeti više političkih objava to mogu omogućiti u postavkama.
Kompanija će sada prioritetno provoditi pravila protiv ilegalnih aktivnosti i ozbiljnih prekršaja, dok će generalna moderacija postati manje restriktivna.