ZBOG JUŽNE INTERKONEKCIJE Američka senatorica pozvala na sankcije Draganu Čoviću

Američka senatorica Jeanne Shaheen, članica Odbora za vanjske poslove Senata, tijekom saslušanja Nicole McGraw – koju je Donald Trump nominirao za veleposlanicu u Hrvatskoj – govorila je o situaciji u Bosni i Hercegovini, okrivljujući predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića za zastoj u izgradnji Južne interkonekcije. Navela je kako je Čović „aktivno blokirao ovaj projekt“, tražeći načine da ga iskoristi „kako bi povećao svoju moć“. Shaheen je pitala McGraw je li spremna, kroz razgovore s hrvatskim vlastima u Zagrebu, izvršiti pritisak na Čovića kako bi se projekt konačno priveo kraju. Također ju je upitala je li spremna „pozvati na američke sankcije protiv Čovića ako nastavi blokirati realizaciju projekta“, prenosi N1.
Shaheen je održala uvodno obraćanje na saslušanju o nominacijama Briana Burcha za veleposlanika u Vatikanu, Brandona Judda za veleposlanika u Čileu i Nicole McGraw za veleposlanicu u Hrvatskoj. Istaknula je stratešku važnost Hrvatske na zapadnom Balkanu te njezinu ulogu u potpori NATO operacijama, jačanju regionalne sigurnosti i unaprjeđenju energetske diverzifikacije u jugoistočnoj Europi.
Obraćajući se McGraw, Shaheen je kazala: „Bilo da je riječ o raspadu Jugoslavije ili etničkim sukobima koji su uslijedili, zapadni Balkan je regija svijeta koja je prečesto bila zanemarena, kako od strane Europe, tako i od strane Sjedinjenih Američkih Država“, dodavši kako je to područje za koje je „osobno veoma zainteresirana“.
„Smatram da je ključno da vanjska politika Sjedinjenih Američkih Država ne ponavlja greške iz prošlosti. Kada se dogode događaji na terenu na Balkanu, moramo reagirati brzo i učinkovito. Od suprotstavljanja ruskom utjecaju do održavanja potpore Ukrajini – kao saveznik u NATO-u, Hrvatska je ključna za te napore. Hrvatska ima jedinstveno važnu ulogu u Bosni i Hercegovini, kako zbog etničkih, tako i političkih veza“, navela je.
Posebno je istaknula kako će regija, a osobito Hrvatska, biti „od vitalnog značaja“ kao energetska tranzitna točka ako Europa želi smanjiti ovisnost o ruskoj energiji.
„Nadam se da ćete, ukoliko budete potvrđeni, podržati Daytonski mirovni sporazum u Bosni i Hercegovini, kao i obratiti pozornost na to kako Hrvatska reagira na etničke događaje u toj zemlji“, rekla je.
Istaknula je i da Hrvatska ima važnu ulogu u stabilizaciji cijele regije, „posebno u Bosni i Hercegovini, gdje su bosanski Hrvati jedan od tri konstitutivna naroda“. Objasnila je kako su prethodne administracije podupirale energetski sektor BiH s ciljem završetka Južne interkonekcije, kojom bi se povezala energetska infrastruktura Hrvatske i BiH, te bi se BiH oslobodila ovisnosti o ruskom plinu. Time bi, kako je navela, „Hrvatska postala regionalni lider, a uspostavio bi se i jednostavan put za američki ukapljeni prirodni plin do zapadnog Balkana“.
Istaknula je da je zastoj nastao zbog Čovića „koji je aktivno blokirao ovaj projekt na svakom koraku, tražeći načine da iskoristi izgradnju interkonekcije kako bi povećao svoju moć“.
Zatim je pitala McGraw hoće li, ako bude potvrđena, kroz razgovore s hrvatskim vlastima u Zagrebu izvršiti pritisak na Čovića kako bi se projekt konačno završio.
McGraw je odgovorila da bi se angažirala po tom pitanju te stupila u kontakt s hrvatskim vlastima i američkim veleposlanstvom u Sarajevu, navodeći: „Vrlo je važno da nastavimo raditi na izgradnji Južne interkonekcije“.
Sljedeće pitanje koje je Shaheen postavila glasilo je: „Hoćete li se također obvezati da ćete pozvati na američke sankcije protiv Čovića ako nastavi blokirati realizaciju ovog projekta?“
„Ako budem potvrđena, svakako ću se detaljnije informirati o tome i vratiti vam se s odgovorom, kako bih radila s Kongresom, a posebno s vama, na tom pitanju“, odgovorila je McGraw.
O ovoj temi su između ostalog na današnjoj konferenciji za medije upravo govorili Dragan Čović i Nermin Nikšić.