TRUMP TRESE GLOBALNO TRŽIŠTE Kina uzvraća, EU nudi nulte stope, a burze tonu

Donald Trump
Instargram

tržišta reagiraju panikomvenoj mreži Truth Social, istaknuvši da je riječ o odgovoru na, kako tvrdi, "rekordne carine, nemonetarne barijere, nezakonite subvencije i valutne manipulacije" koje provodi Kina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako Kina do sutra ne povuče svoje povećanje carina od 34 posto, SAD će od 9. travnja uvesti dodatne carine od 50 posto. Također, svi pregovori s Kinom bit će obustavljeni, a prioritet će imati druge zemlje koje su zatražile sastanke," poručio je Trump.

Ova poruka dolazi svega nekoliko dana nakon što su Sjedinjene Američke Države 2. travnja uvele carine od 34 posto na kineske proizvode, čime je eskalirao novi trgovinski sukob između dviju najvećih svjetskih ekonomija.

Europska unija nudi dogovor – ali i prijeti protumjerama

U međuvremenu, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je kako je EU spremna pregovarati s SAD-om i ponuditi nulte carine na industrijske proizvode, u cilju izbjegavanja širenja trgovinskog rata.

"Europa je uvijek spremna za dobar sporazum. Međutim, ako do njega ne dođe, spremni smo braniti svoje interese i odgovoriti protumjerama," naglasila je von der Leyen nakon sastanka s predstavnicima čelične i metalne industrije.

Tržišta u padu: Zagreb predvodi gubitke

Očekivano, tržišta su burno reagirala na najavu trgovinskih mjera. CROBEX, glavni indeks Zagrebačke burze, u ponedjeljak je potonuo za 4,2 posto, što je njegova najgora izvedba u posljednjih pet godina, još od početka pandemije.

Indeks CROBEX10 oslabio je 3,35%, a trgovanje je bilo iznimno aktivno – 8 milijuna eura prometa bez većih blok transakcija.

Najlikvidniji su bili Končar (-3%) i ING-GRAD (-5,5%), koji su zajedno činili 30% prometa na tržištu.

Dok je Viktor Lenac zabilježio porast od 8,55% i postao dobitnik dana, Institut IGH i Dalekovod bili su među najvećim gubitnicima – IGH s padom od 17,2%, a Dalekovod s 8,16%.

Analitičari očekuju nastavak volatilnosti na burzama, jer mogućnost eskalacije trgovinskog rata stvara dodatnu nesigurnost među investitorima. Istovremeno, postizanje dogovora SAD-a s Kinom ili EU-om moglo bi brzo ublažiti pritisak i stabilizirati tržišta.

Je li projekt globalne liberalizacije trgovine gotov?

Trumpove nove carine, nazvane "Danom oslobođenja", uključuju opću carinu od 10% na sav uvoz te dodatne stope na robu iz oko 60 zemalja. Kina, EU, ali i industrijski saveznici SAD-a pogođeni su ovim mjerama, dok Europska investicijska klima ulazi u novu fazu neizvjesnosti.

Ekonomski analitičari upozoravaju da bi prosječno američko kućanstvo zbog carina moglo platiti i do 3.500 dolara više godišnje, dok bi dugoročne posljedice mogle uključivati gubitak radnih mjesta i pad konkurentnosti američkih proizvođača.

Hoće li se trgovinski rat razbuktati ili će prevladati diplomacija – ostaje vidjeti. No jedno je sigurno: svijet ulazi u novu fazu ekonomske neizvjesnosti, čije će posljedice osjetiti i najudaljenija tržišta, uključujući i Hrvatsku te širu regiju.