TRUMP SE DRŽI OBEĆANOGA Potpisao uredbu na koju su Amerikanci čekali 60 godina
Američki predsjednik Donald Trump naredio je dužnosnicima da izrade planove za deklasifikaciju sviih dokumenata vezanih uz tri najvažnija politička ubojstva u povijesti SAD-a – ubojstva Johna F. Kennedyja, Roberta F. Kennedyja i Martina Luthera Kinga Jr., piše BBC.
"Mnogo ljudi ovo čeka dugo, godinama, desetljećima," rekao je Trump novinarima u Ovalnom uredu u četvrtak potpisujući izvršnu uredbu o deklasifikaciji dokumenata. "I sve će biti otkriveno."
Naredba zahtijeva od visokih dužnosnika administracije da u roku od 15 dana predstave plan za deklasifikaciju dokumenata. Stručnjaci kažu da pojedinosti iz dokumenata dodatno kompliciraju službenu verziju priče prema kojoj je jedan metak pogodio i predsjednika Kennedyja i guvernera Teksasa Johna Connallyja, koji je preživio napad dok su se vozili u predsjedničkoj povorci.
Jefferson Morley, stručnjak za atentat na JFK-a, rekao je kako nove informacije dodatno dovode u pitanje teoriju da je Lee Harvey Oswald djelovao sam te predviđa da bi potpuno objavljivanje svih redigiranih dokumenata moglo značajno proširiti javno znanje o slučaju.
Ipak, napominje da možda neće biti "nepobitnog dokaza" te da će CIA i druge sigurnosne agencije nastojati zadržati određenu razinu tajnosti. "Ova priča nije gotova," rekao je Morley.
Tijekom ceremonije potpisivanja naredbe u Bijeloj kući, Trump je zatražio da se olovka kojom je potpisao odluku preda Robertu F. Kennedyju Jr., sinu RFK-a, nećaku JFK-a i predsjednikovom kandidatu za ministra zdravstva.
RFK Jr. već dugo izražava sumnju u službene verzije o atentatima na svog strica, Johna F. Kennedyja, kao i svog oca, Roberta F. Kennedyja.
Kennedy Sr. ubijen je u plesnoj dvorani u Los Angelesu od strane Sirhana Sirhana, Palestinca koji je bio ogorčen zbog američke potpore Izraelu. RFK Jr. razgovarao je sa Sirhanom u zatvoru i izjavio kako ne vjeruje da je Sirhan ubio njegova oca, iako drugi članovi obitelji Kennedy odbacuju tu tvrdnju.
Martin Luther King Jr. ubijen je metkom bijelog nacionalista Jamesa Earla Raya. Članovi Kingove obitelji tvrdili su da Ray nije djelovao sam, već da je bio dio šire zavjere.
Predsjednik John F. Kennedy ubijen je u Dallasu 1963. godine. Njegov brat Robert F. Kennedy ubijen je dok je bio kandidat za predsjednika u Kaliforniji 1968., samo dva mjeseca nakon što je King, najpoznatiji američki vođa za građanska prava, ubijen u Memphisu, Tennesseeju.
Mnogi dokumenti povezani s istragama objavljeni su tijekom godina, iako su tisuće još uvijek redigirani, osobito oni povezani s opsežnom istragom o atentatu na JFK-a.
Predsjednika Johna F. Kennedyja ubio je Lee Harvey Oswald, bivši marinac koji je prebjegao u Sovjetski Savez, a zatim se vratio u Sjedinjene Države.
Vladina komisija utvrdila je da je Oswald djelovao sam.
Međutim, neodgovorena pitanja dugo su pratila ovaj slučaj, potičući alternativne teorije o uključenosti vladinih agenata, mafije i drugih sumnjivih aktera – kao i bizarnije teorije zavjere.
Godine 1992. Kongres je donio zakon kojim se zahtijeva objava svih dokumenata povezanih s istragom u roku od 25 godina. I Trump u svom prvom mandatu i predsjednik Joe Biden objavili su gomilu dokumenata povezanih s JFK-om, ali tisuće – od ukupno milijuna dokumenata – i dalje ostaju djelomično ili potpuno tajne.
Trump je obećao deklasificirati sve spise tijekom svog prvog mandata, no nije ispunio obećanje nakon što su ga dužnosnici CIA-e i FBI-a uvjerili da zadrži neke dokumente u tajnosti. Današnja izvršna naredba navodi da nastavak tajnosti "nije u skladu s javnim interesom."
"Kao izjava namjere, dobro je da je predsjednik svoje obećanje stavio na papir. To je važno," rekao je Morley, bivši novinar Washington Posta, stručnjak za atentat na JFK-a i urednik internetskog biltena JFK Facts.
"Ali detalji i provedba su ključni. Ovaj proces tek počinje. Nije nimalo jasno kako će to točno biti provedeno," dodao je.
Nedavna objava dokumenata otkrila je nove pojedinosti o okolnostima atentata, uključujući i o opsežnom praćenju Oswalda od strane CIA-e.