REPRIZA MIROVNOG SPORAZUMA Izrael i Libanon prije 18 godina imali su skoro identičan relativni mir

Libanonska vojska

Prekid vatre između Izraela i Libanona objavljen u utorak repriza je UN-ove Rezolucije 1701, sporazuma koji je okončao libanonski rat 2006. godine i omogućio 18 godina relativnog mira, piše Paul Nuki u svojem komentaru za The Telegraph.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nitko se ne usuđuje nadati da će novi aranžman trajati toliko dugo – možda neće preživjeti ni tjedan dana – no dogovoren je jer trenutačna situacija odgovara svim glavnim stranama, uključujući Izrael, Libanon, Iran, SAD i Europu.

Izraelski obrambeni sustav najveći je dobitnik. IDF je izgubio više od 50 vojnika i veliku količinu opreme otkako je prešao granicu prije dva mjeseca, no značajno je oslabio Hezbolah kao borbenu snagu.

Teroristička skupina koju podržava Iran pretrpjela je ozbiljne udarce: njezino vodstvo je oslabljeno, golemi arsenal projektila prepolovljen, tunelski sustavi u južnom Libanonu uništeni, a financijski i opskrbni lanci ozbiljno poremećeni.

Još nije jasno hoće li ti napori omogućiti povratak 60.000 izraelskih građana u njihove pogranične domove, no izraelski generali to vide kao političko obećanje premijera Benjamina Netanyahua, a ne svoj problem.

Njihov prioritet bio je eliminirati Hezbolah kao egzistencijalnu prijetnju Izraelu, što je barem privremeno postignuto.

Generali bi to nazvali epskim "košenjem terorističkog travnjaka".

Za Netanyahua i njegovu vladajuću koaliciju pobjeda je manje upečatljiva. Raseljeni građani se još nisu vratili, a oporbeni političari istaknuli su da je obavljeno tek "pola posla".

Unatoč Netanyahuovoj tvrdnji da je Hezbolah vraćen "desetljećima unatrag", anketa među njegovim biračima pokazala je da tek 20 posto podržava dogovor o prekidu vatre.

"Bilo kakvo povlačenje snaga otežat će naš rad i omogućiti Hezbolahu lakšu reorganizaciju," izjavio je Benny Gantz, vođa stranke Nacionalnog jedinstva. "Ne smijemo stati na pola puta", dodao je.

"Hezbolah i dalje ima desetke tisuća raketa, što znači da impresivan vojni uspjeh može postati potpuni sigurnosno-diplomatski neuspjeh," izjavio je bivši premijer Naftali Bennett.

Novi sporazum ponavlja UN-ovu Rezoluciju 1701, prema kojoj se od Hezbolaha zahtijeva povlačenje sjeverno od rijeke Litani, dok Izrael mora prekinuti nadlijetanje libanonskog zračnog prostora.

Sporazum će, kao i ranije, nadzirati Privremene snage Ujedinjenih naroda u Libanonu (UNIFIL). SAD, Francuska i druge sile formirat će odbor kojem će obje strane morati prijaviti eventualna kršenja.

Dogovor je ponovio staru rezoluciju jer bi, prema libanonskom ustavu, svaki novi sporazum morao odobriti parlament, gdje Hezbolah ima značajan utjecaj.

Što nas dovodi do Hezbolaha i njegovog glavnog pokrovitelja, Irana.

Za Hezbolah je politički i vojni opstanak najveća nagrada ovog sporazuma. Unatoč ozbiljnim gubicima, Hezbolah će rat opravdavati prizivajući mučeništvo i otpor, kao što je uvijek činio.

Iran također ima razloga za zadovoljstvo. Hezbolah ostaje njegovo sredstvo utjecaja u regiji, a primirje mu pruža vrijeme za jačanje položaja u Libanonu i šire.

Joe Biden, američki predsjednik, pohvalio je sporazum kao uspjeh američke diplomacije, no najveću političku korist imat će novoizabrani predsjednik Donald Trump.

Trump je pobijedio u studenom obećavajući "kraj ratova", a mnogi su istaknuli da je upravo ta predanost dovela Izrael i Iran za pregovarački stol.

"Sve se strane okupljaju zbog predsjednika Trumpa," izjavio je Mike Waltz, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost. "Njegova jasna pobjeda šalje poruku da kaos više neće biti toleriran. Ovo je važan korak prema smirivanju Bliskog istoka."

Zaključuje Paul Nuki u svom komentaru za The Telegraph.