RATNI PROFITERI Pozadina korupcijskog skandala u Ukrajinskoj vojsci zbog kojeg pljušte smjene

Reznikov

Jedno od prominentnijih ukrajinskih vojnih lica, ministar obrane Oleksij Reznikov, smijenjen je s te funkcije nakon niza ozbiljnih optužbi za korupciju u resoru kojim upravlja od 2021. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je smijenjen, objavio je predsjednik Volodimir Zelenski, pritom ne navodeći konkretne razloge tog poteza. Parlamentu je predložio da Reznikova ovaj tjedan zamijeni Rustem Umerov, čelnik najvažnijeg ukrajinskog privatizacijskog fonda.

Reznikov je jučer na društvenoj mreži X potvrdio da odlazi. “Predsjedniku parlamenta Ruslanu Stefanchuku poslao sam svoju potpisanu ostavku. Bila je čast služiti narodu i raditi za našu vojsku posljednja 22 mjeseca, tijekom jednog od najtežih perioda u ukrajinskoj modernoj povijesti”, napisao je.

Sadržaj se učitava...

Sporna nabava hrane

Iako je pomogao osigurati milijarde dolara zapadne pomoći za vojne svrhe i sudjelovao u restrukturiranju ukrajinskih oružanih snaga, Reznikov, čini se, nije bio efikasan u čišćenju “vlastitog dvorišta” od problema koji su isplivavali na površinu.

Sve ozbiljnije priče o korupcijskim skandalima u Ministarstvu obrane počele su još početkom godine, kada je tamošnji medij Zn.ua otkrio da ministarstvo prenapuhuje cijene hrane za vojsku koju je nabavljala tvrtka povezana s nekim bivšim vojnim dužnosnicima, prenio je u siječnju Kyiv Post.

U tekstu koji potpisuje istraživački novinar Jurij Nikolov, navodi se kako su proizvodi kojima se opskrbljivala vojska bili preplaćeni dva do tri puta, a svoje tvrdnje temeljio je na ugovorima koji su mu doturili izvori iz vojnih krugova.

Optužio novinara

Reznikov, kako je ranije pisao Politico, nije osobno potpisao te ugovore teške 326 milijuna eura. No, novinari i zviždači ističu kako je on, bez obzira na to, i dalje odgovoran te da bi morao imati nultu toleranciju prema korupciji. Već nakon tog otkrića zazivala se njegova smjena.

U fokusu ovog skandala bila je cijena jaja koju je ministarstvo plaćalo 17 ukrajinskih hrivnja po komadu (43 centa), dok je realna maloprodajna cijena iznosila 7 (odnosno 18 centi). Reznikov je javno optužio novinara da manipulira te kazao da su informacije, poput one o preplaćenoj cijena jaja, samo “tehnička greška ugovaratelja”, koji navodno “nije naveo cijenu po komadu jaja, već u kilaži”.

Smijenjeni ukrajinski ministar obrane tada je kazao i da je osoba koja je istraživačkom novinaru dala informacije i kopije ugovora počinila kazneno djelo, te da će pokrenuti istragu. Poručio je i da će “stajati na raspolaganju svim institucijama uključenima u istragu”.

Preplaćene zimske jakne

Novinar Nikolov nije stao na ovome, već je krenuo kopati dalje, pa je tako u kolovozu objavio da je Ministarstvo obrane od turske tvrtke Vector Avia nabavilo 233 tisuće zimskih jakni za cijenu od 20 milijuna dolara.

Kako je objavila ukrajinska Pravda, suvlasnik navedene tvrtke sve do veljače ove godine bio je Oleksandr Kasai, nećak ukrajinskog zastupnika Hennadiija Kasaija iz stranke Sluga naroda, s kojom je Zelenski osvojio vlast.

“Nisam imao pojma da je moj nećak jedan od suosnivača tvrtke!”, čudio se zastupnik Kasai. “Razgovarao sam s njim o tome i rekao mi je da je otišao iz tog poduzeća te da tamo ionako nije ništa ni radio”, ustvrdio je dalje, dodavši da se “manipulira informacijama samo kako bi se napadalo njega i njegovu obitelj”.

Dokumetni carinske službe

Novinar Nikolov do informacija o jaknama došao je, tvrdi, preko izvoda u Državnoj carinskoj službi Ukrajine. Dokumentacija koja se odnosi na jednu pošiljku, otkrila je da se cijena 4900 jakni radikalno povećala na putu iz Turske u Ukrajinu. Sa 142.000 skočila je na 421.000 dolara.

Jedna jakna, kada je napustila Tursku, koštala je 28 dolara, a po dolasku u Ukrajinu cijena joj je skočila na 86. Iako su se jakne reklamirale kao zimska kolekcija, ustanovilo se da je bila riječ o ljetnoj. Nakon ovog skandala pojavile su se fotografije na kojima Reznikov pokazuje sporne jakne, te ih mjeri na vagi kako bi dokazao da su dobre za zimu.

Antikorupcijska kampanja

Korupcija opterećuje Ukrajinu od stjecanja neovisnosti, no situacija – prema procjeni Transparency Internationala – posljednje desetljeće nešto se popravila, piše New York Times.

Predsjednička kampanja Zelenskog temeljila se na antikorupcijskoj platformi, a napori da se uhvati u koštac s korupcijom bili su nužni da se Ukrajina približi zapadnim saveznicima i uđe u kalkulacije o primanju u Europsku uniju.

Posljednjih tjedana Zelenski je zaoštrio mjere protiv ratnog profiterstva i otpustio sve dužnosnike koje se povezivalo uz primanje mita. Također, predložio je zakonsku odredbu kojom bi se korupcija tretirala veleizdajom.

Pronevjera humanitarne pomoći

Ovoga svibnja u sklopu istrage o podmićivanju pritvoren je čelnik ukrajinskog Vrhovnog suda, a tamošnji mediji prošli su petak objavili da je sud odredio jamčevinu od 25 tisuća dolara za bivšeg zamjenika ministra gospodarstva, koji je optužen za pronevjeru humanitarne pomoći.

Korupcijske optužbe koje prate Ministarstvo obrane nisu povezane sa zapadnim transferima oružja, već s kupovinom koja se financira iz državnog proračuna. Zemlje saveznice direktno dostavljaju oružje i streljivo ukrajinskoj vojsci, dok je financijska pomoć usmjerena na nevojnu potrošnju.

Ukrajinski porezni prihodi koriste se za financiranje obrambene nabave, a upravo su se zbog toga pojavile optužbe zbog kojih je cijenu platio upravo Reznikov.

‘Rat ne može biti izlika’

Iako se Zelenski pokušava razračunati s korupcijom, u skandale upadaju i osobe s kojima je bio povezan, poput tajkuna Igora Kolomojskog, jednog od ključnih donatora u njegovoj predsjedničkoj kampanji.

Medijski i bankarski poslovi Kolomojskog su učinili jednim od najbogatijih ljudi u Ukrajini. Međutim, američki State Department ranije ga je optužio da koristi svoj “politički utjecaj i moć za osobnu korist”. “Utvrđeno je da je Kolomojskij od 2013. do 2020. legalizirao pola milijarde grivnja (14 milijuna američkih dolara) tako što je ih je izvukao u inozemstvo koristeći infrastrukturu banaka pod svojom kontrolom”, priopćila je Ukrajinska služba sigurnosti (SBU) nakon što je u subotu uhićen.

Andrij Borovik, voditelj Transparency Internationala u Ukrajini kazao je za New York Times kako je dobro da korupcijski slučajevi, pogotovo u vojsci, izlaze na vidjelo. “Skandali su dobri. Zašto? Jer rat ne može biti izlika da se ne nastavimo boriti protiv korupcije”, zaključuje.