POSLJEDICE GAŠENJA Kompletna naselja Los Angelesa su ružičasta. Jasno je zbog čega, no mnogi se pitaju je li štetno

Ružičasta boja u Los Angelesu

Zračne snage vatrogasaca već danima ispuštaju sredstvo za gašenje požara iznad požara Palisades kako bi spriječile njegovo širenje. Ti zrakoplovi mogu ispustiti ogromne količine ružičastog sredstva za gašenje požara u samo 20 sekundi. Smatra ih se ključnim oružjem u borbi protiv šumskih požara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, čemu ta boja i je li sredstvo uopće sigurno za okoliš?

Nova istraživanja pokazala su da milijuni litara sredstva za gašenje, koje se svake godine raspršuje po krajoliku kako bi se obuzdali požari, nose toksično opterećenje jer sadrže teške metale i druge kemikalije štetne za ljudsko zdravlje i okoliš, piše Index

Ova toksičnost predstavlja ozbiljnu dilemu. Sredstva za gašenje djeluju snažno u obuzdavanju smrtonosnih požara. No, kako oni postaju intenzivniji i češći u eri klimatskih promjena, vatrogasci ih sve češće koriste, čime se u okoliš oslobađa sve više štetnih kemikalija.

Potencijal za nanošenje štete

Neke ekološke organizacije dovele su u pitanje učinkovitost tih sredstava i istaknule njihov potencijal za nanošenje štete. Učinkovitost sredstva za gašenje požara teško je izmjeriti jer su samo jedno od mnogih taktičkih sredstva koja se koriste tijekom velikih požara. Nakon što se plamen ugasi, teško je odrediti što je točno najviše pomoglo.

Sredstva za gašenje požara povećavaju zdravstvene i ekološke terete te predstavljaju "vrlo, vrlo tešku dilemu", rekao je za New York Times Daniel McCurry, izvanredni profesor građevinskog i okolišnog inženjerstva na Sveučilištu Južne Kalifornije, koji je vodio nedavno istraživanje o sadržaju teških metala u tim sredstvima.

Američka Služba za šume priopćila je u četvrtak da je devet velikih zrakoplova za gašenje požara, kao i 20 helikoptera za bacanje vode, raspoređeno u borbi protiv požara u Južnoj Kaliforniji, koji su prisilili na evakuaciju desetke tisuća ljudi. Koriste se i amfibijski zrakoplovi za punjenje spremnika vodom s površine mora ili drugih vodenih tijela.

Dva velika zrakoplova DC-10, nazvana "vrlo veliki zračni tankeri" i sposobna isporučiti do 35.5 tisuća litara sredstva za gašenje požara, također bi se trebala uskoro pridružiti floti, rekao je Stanton Florea, glasnogovornik Nacionalnog međuinstitucionalnog centra za borbu protiv požara u Boiseu, u Idahu.

Zašto se dodaje ružičasta boja?

Sredstva za gašenje požara nanose se kako bi obložila vegetaciju i spriječila dotok kisika potrebnog za gorenje, objasnio je Florea. Ružičasta boja dodaje se kako bi vatrogasci mogli vidjeti sredstvo na terenu.

Sredstva za gašenje, obično napravljena od soli poput amonijevog polifosfata, "traju dulje i ne isparavaju poput vode", dodao je.

No, novo istraživanje McCurryja i njegovih kolega otkrilo je da najmanje četiri vrste teških metala, uključujući krom i kadmij, prisutne u uobičajenoj vrsti sredstva za gašenje koje koriste vatrogasci, prelaze kalifornijska ograničenja za opasni otpad.

Savezni podaci pokazuju da je više od 440 milijuna galona sredstva za gašenje raspršeno na saveznoj, državnoj i privatnoj zemlji između 2009. i 2021. godine. Na temelju te brojke istraživači su procijenili da je između 2009. i 2021. više od 400 tona teških metala pušteno u okoliš zbog gašenja požara, od čega trećina u Južnoj Kaliforniji.

Osporena analiza

I savezna vlada i proizvođač sredstava za gašenje Perimeter Solutions osporili su ovu analizu, tvrdeći da su istraživači testirali drugačiju verziju sredstva. Glasnogovornik Perimetera Dan Green rekao je da su sredstva koja se koriste za zračno gašenje prošla "opsežno testiranje kako bi se potvrdilo da zadovoljavaju stroge standarde sigurnosti za vodeni svijet i sisavce".

Unatoč tome, rezultati istraživanja pomažu objasniti zašto koncentracije teških metala često rastu u rijekama i potocima nakon šumskih požara, ponekad i stotinama puta. S obzirom na rastuću pažnju prema sredstvima za suzbijanje požara, Služba za šume postavila je zaštitne zone oko jezera i rijeka iako njihovi podaci pokazuju da se sredstva još uvijek nenamjerno šire u te vode.