PONIŠTAVANJE BREXITA Vlasti u Velikoj Britaniji se žele vratiti u EU, mnogo je skeptičnih s obje strane
Keir Starmer došao je na vlast s obećanjem da će resetirati odnose Ujedinjenog Kraljevstva s Europskom unijom, no početak 2025. pokazuje da će to biti teže nego što je očekivao.
Prema svim pokazateljima, novi britanski premijer ima dobre odnose s čelnicima EU-a, ali nesporazumi oko viza za mlade, sporovi oko ribarstva i činjenica da je Europska komisija podnijela tužbu protiv Ujedinjenog Kraljevstva prijetili su usporavanjem napretka.
Kako bi vratio odnose na pravi put, Starmer je u svoj raspored uveo niz sastanaka u Bruxellesu, uključujući i veliki summit EU-UK planiran za prvu polovicu 2025. donosi Politico.
Osim toga, na početku veljače u Bruxellesu će se održati zaseban sastanak posvećen sigurnosnim pitanjima, dok će brexit ministar Nick Thomas-Symonds planirati redovite susrete s europskim povjerenikom Marošom Šefčovičem otprilike svaka dva tjedna, s ciljem provođenja "nove faze pregovora".
Čini se da čak i resetiranje brexita treba vlastiti reset.
Otvorena pitanja i nesuglasice
Iako i London i Bruxelles tvrde da žele poboljšati odnose, još uvijek nisu definirali što to konkretno znači u praksi. Očekuje se da bi sastanak u veljači mogao biti ključna prilika za dogovor.
Prema riječima visokog dužnosnika EU-a, među više područja u kojima se može poboljšati suradnja, obrambeni sporazum trenutno se čini najizglednijim za napredak.
"Vidimo veliki potencijal za napredak s Ujedinjenim Kraljevstvom u pogledu obrambenog sporazuma," rekao je europski dužnosnik. "Sastanak 3. veljače dobra je prilika za raspravu o tome, a zatim moramo procijeniti imamo li obostrani dogovor za nastavak."
Postizanje dogovora u području u kojem se London i Bruxelles najviše slažu moglo bi pomoći povratku pregovora na pravi put i u drugim aspektima odnosa.
Pitanje mobilnosti mladih – ključna prepreka
Nova britanska vlada još uvijek nije zauzela jasan stav o europskom prijedlogu sheme mobilnosti mladih, koju Bruxelles smatra bitnom za poboljšanje odnosa. Starmerova Laburistička stranka oklijeva, strahujući da bi ovaj prijedlog mogao izgledati kao povratak na slobodu kretanja, što je politički osjetljivo pitanje u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Iako London nije odbacio ideju, službena pozicija glasi da nema konkretnih planova. No, to nije zaustavilo pritisak s obje strane.
"Od samog početka jasno sam rekao da je sloboda kretanja crvena linija za nas i da nemamo planove u vezi s tim, ali ulazimo u pregovore," rekao je Starmer za The Sun pred Božić.
Za razliku od slobode kretanja, program mobilnosti mladih omogućio bi lakši pristup privremenim vizama za Britance i Europljane koji žele nekoliko godina raditi ili studirati u inozemstvu. Iako ankete pokazuju pozitivne reakcije javnosti, laburistički strategisti i dalje su oprezni.
Euroskeptici i kritike s obje strane
Unatoč opreznom pristupu pregovorima, Starmer je već suočen s optužbama euroskeptika u Velikoj Britaniji da "izdaje brexit".
Čelnica oporbenih konzervativaca Kemi Badenoch posljednjeg je dana rada parlamenta prije božićne pauze optužila premijera da "planira predati naše teško stečene brexit slobode", dok su euroskeptični tabloidi britansku pregovaračku ekipu nazvali "skupinom za kapitulaciju".
Istodobno, s europske strane raste nezadovoljstvo neodlučnošću Londona. Tijekom nedavnog posjeta delegacije Europskog parlamenta Ujedinjenom Kraljevstvu, predsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a citirao je devedesetih poznatu pjesmu Spice Girls:
"Recite nam što želite, što stvarno, stvarno želite."
Europski parlament u prosincu je također usvojio dokument kojim upozorava da su potrebne "konkretne obveze" kako bi se spriječilo da Starmerova diplomatska inicijativa postane "samo resetiranje po imenu".
Politička situacija u Europi ne ide Starmeru u prilog
Tijekom prvih šest mjeseci mandata, britanski premijer izgradio je blizak odnos s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, no budući da je Scholz politički oslabio i vjerojatno će ga zamijeniti konzervativni kancelar, Starmer gubi važnog saveznika u EU-u.
Trgovinski sporovi i ribarstvo – novi izazovi
Osim mobilnosti mladih, Bruxelles je jasno dao do znanja da prošireni pristup europskih ribarskih flota britanskim vodama vidi kao ulaznu cijenu za daljnje pregovore – još jedno politički osjetljivo pitanje i glavna točka euroskeptika u Velikoj Britaniji.
S britanske strane, zahtjevi Londona također su komplicirani. Bruxelles je dao do znanja da bi laburističko obećanje o novom sporazumu za poljoprivredne proizvode zahtijevalo pristajanje na dodatni nadzor Europskog suda pravde, što bi također bilo teško progurati pred britanskim euroskepticima.
Osim toga, poboljšanje uvjeta za britanske izvođače koji nastupaju u EU suočava se s poteškoćama jer je sloboda kretanja i dalje crvena linija za London.
EU-UK summit – ključan trenutak za pregovore
U ranim mjesecima 2025., EU-UK summit poslužit će kao glavni cilj kojem će težiti pregovarači s obje strane, Nick Thomas-Symonds i Maroš Šefčovič. Obojica su izrazila želju da do tada ostvare značajan napredak.
Iako je vrijeme ograničeno, rok nije čvrsto definiran: Bruxelles i London sami će odlučiti o datumu summita, koji još nije službeno određen. Čak ni format sastanka još nije dogovoren – prema jednom dužnosniku EU-a, summit će vjerojatno uključivati Starmera i čelnike Europske komisije, Vijeća i Parlamenta, dok drugi izvori sugeriraju da bi i države članice mogle igrati određenu ulogu.
Ovo neizvjesno stanje dobro odražava trenutačnu dinamiku britansko-europskih odnosa – mnogo govora o resetiranju, ali još uvijek bez konkretnih poteza koji bi ga ostvarili.