O ŽELJEZNOJ KUPOLI Smatra se da Izrael ima najbolju protuzračnu obranu na svijetu

Najbolja protuzračna obrana na svijetu sačuva izraelsko nebo
reuters

Smatra se da Izrael ima najbolju protuzračnu obranu na svijetu, posebno razvijenu za obranu od svih vrsta raketa i projektila. Među razlozima su višedesetljetna iskustva iz izraelskog nemirnog i nesigurnog geopolitičkog okruženja. Sastoji se od više dijelova, a najpoznatija je takozvana Željezna kupola koja se upotrebljava od 2011. i koja se ponovno aktivirala kad su eksplozije osvjetljavale nebo iznad Tel Aviva i Jeruzalema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Željezna kupola, koja se upotrebljava za obranu s manjih udaljenosti i manjih visina, najpoznatiji je dio visokosofisticiranog izraelskog protuzračnog obrambenog sustava.

''Služi za rušenje objekata koji prijete u dometu do 70 kilometara, Davidova praćka do 450. I treći sustav je Strijela sa svojim raketama Strijela 3 koje idu i na razinu svemira i koje ruše balističke projektile koji se nalaze u tom području'', objasnio je Gordan Akrap, prorektor Sveučilišta obrane i sigurnosti "Dr. Franjo Tuđman".

Potpuno automatiziran i autonoman sustav ima precizne radare i uočava opasnost čim se pojavi.

''Balistička putanja izračunava se automatski i jednostavno na odobrenje ljudske posade ispaljuje se rakete jedna za drugom i do dvije rakete na jedan cilj'', kaže Marinko Ogorec, vojni analitičar.

Kad je u utorak Iran ispalio gotovo 200 balističkih projektila prema izraelskom teritoriju, Izrael je za aktivaciju sustava imao samo nekoliko minuta.

''Kad sustav detektira raketu, procijeni njihovu putanju, njihov trajektorij, procijeni mogući njihov cilj, te u ovisnosti o tome gdje će pasti, procjenjuje ili donosi odluku o tome što će napraviti. Ukoliko pada na naseljena područja i može nanijeti ozbiljnu štetu, pokreće se sustav Željezne kupole koji lansira obrambene rakete koje sa svojim blizinskim upaljačima neutraliziraju i eliminiraju prijetnju'', rekao je Akrap.

U prvim satima nakon napada Iran je objavio da je 80 posto projektila pogodilo ciljeve. Izrael je tvrdio da je većina srušena te da je šteta minimalna - poslije je priznao da su neke od njegovih zračnih baza pogođene.

''Ne postoji apsolutna zaštita, nikad neće biti takva zaštita da baš zaustavi sve što se ispali na određenim teritorij, na određeni prostor. Iran je ispalio preko 200 projektila, niti jedan sustav to ne može zaustaviti u potpunosti'', rekao je Ogorec.

Složen izraelski obrambeni sustav vrlo je skup. Jedna raketa iz sustava Željezna kupola stoji i do 100 tisuća dolara, a iz sustava Strijela 3 oko 3 milijuna dolara.