Neočekivana odluka britanskog suda
Premijerka Theresa May istrajna je u tome da zbog referenduma o Brexitu i ovlasti ministara zastupnici ne moraju glasovati, no zagovornici taj argument smatraju neustavnim. May je krajem listopada kazala da će se u parlamentu raspravljati o planovima vlade, ali je isključila mogućnost glasovanje o Brexitu. Očekuje se vladina žalba na odluku suda.
Premijerka je rekla da će do kraja ožujka iduće godine aktivirati članak 50 i službeno izvijestiti Bruxelles o namjeri Britanije da napusti EU. Temelj za to je referendum u lipnju na kojem je većina Britanaca, s 51,9 posto "za" i 48,1 posto "protiv", glasovalo za Brexit.
Institucije EU-a i 27 zemalja članica rekle su da pregovori o uvjetima izlaska, koji bi trebali trajati dvije godine, ne mogu početi dok se ne aktivira članak 50.
Hilary Ben, oporbeni laburistički zastupnik koji će predsjedati novoformiranim odborom o Brexitu kazao je da je "nepojmljivo" da zastupnici ne glasuju o konačnom sporazumu o raskidu između Britanije i EU-a.
- Nepojmljivo je da parlament ne koristi svoju suverenost (...) da odluči što misli o sporazumu, složenom pregovaračkom procesu, kada naposljetku bude okončan - rekao je Benn krajem oktobra.
Britanski parlament će "najvjerojatnije" morati ratificirati konačni sporazum s EU o razdruženju, odgovorio je tada odvjetnik britanske vlade.