'NE MALOUMNI, NEGO ZABORAVLJENI' Rasprava o Hrvatima u BiH izmakla kontroli

Goran Jandroković
Hrvatski sabor

Na 5. sjednici Hrvatskoga sabora, tijekom prve točke dnevnog reda o prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan domovine, došlo je do žustre rasprave među zastupnicima, obilježene međusobnim optužbama i oštrim polemikama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saborski zastupnik Miro Bulj upozorio je da su Hrvati u Bosni i Hercegovini konstitutivan narod "samo na papiru" te da veća prava u Hrvatskoj imaju nacionalne manjine nego što Hrvati imaju u BiH. Optužio je državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Zvonku Milasa, da Hrvate u BiH koristi isključivo u predizborne svrhe, dok su ulaganja u područja u kojima žive zapostavljena.

"Naša je ustavna obveza voditi brigu o našem narodu, a izborni zakon u BiH toliko je nepravedan prema Hrvatima da im drugi narodi biraju predstavnike u tijelima koja upravljaju Bosnom i Hercegovinom", naglasio je Bulj.

'Maloumni ili zaboravljeni'

Na njegove tvrdnje reagirao je zastupnik Nevenko Barbarić, koji se zbog povrede poslovnika javio za riječ, ističući da hrvatski narod u BiH "nije malouman niti narod s posebnim potrebama da ga netko iskorištava". Pritom je naglasio kako im Ustav i Daytonski sporazum jamče punu jednakopravnost te dodao da Hrvatska vlada konačno zauzima jasan i precizan stav o potrebi osiguranja ravnopravnosti Hrvata u BiH.

Barbarićeva izjava izazvala je oštru reakciju Mira Bulja, koji je optužio zastupnika da omalovažava i saborske zastupnike i Hrvate u BiH. "Nikada nisam rekao da je taj narod malouman, nego zaboravljen", poručio je Bulj.

U raspravu se uključio i zastupnik Marin Miletić, upozorivši Barbarića na neprimjerenu terminologiju, zamolivši ga da ne koristi izraz "osobe s posebnim potrebama".

Zastupnik Dario Pušić apelirao je na kolege da ne koriste Hrvate u BiH i Hrvate izvan Hrvatske za politički populizam. "Mi smo od 2000. do 2016. godine imali jako lošu politiku prema Hrvatima u BiH, zbog čega su obespravljeni. Ova vlada u posljednjih osam godina najviše je učinila za Hrvate u BiH", kazao je Pušić.

Rasprava Raspudića i Jandrokovića

Njegov istup izazvao je satiričnu reakciju zastupnika Nine Raspudića, koji je zamolio Pušića da ne vrijeđa predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, jer ''tvrdnjom da je od 2000. do 2016. vođena loša politika prema Hrvatima u BiH neizravno kritizira i Jandrokovića, koji je u tom razdoblju bio ministar vanjskih poslova''.

Nakon toga, došlo je do verbalnog sukoba između Raspudića i Jandrokovića. Predsjednik Sabora zahvalio je Raspudiću na brizi, ali je istaknuo da se njihovi stavovi o Hrvatima u BiH "znatno razlikuju". Raspudić je potom citirao Jandrokovićeve ranije izjave upućene američkoj vladi, u kojima je zahtjeve za trećim entitetom nazvao "glupošću", te ga podsjetio na njegove stavove o Boži Ljubiću.

Jandroković mu je odgovorio kako stoji iza svih svojih izjava. "Vi ste na ovome gradili svoj imidž i karijeru i zahvaljujući tome ste došli u Hrvatski sabor. Lagali ste i djelomično citirali ono što sam rekao. Stojim iza svojih izjava iz tog razdoblja – rekao sam da Milorad Dodik navlači dio Hrvata da zagovaraju treći entitet kako bi na sebe navukli bijes međunarodne zajednice", rekao je Jandroković.

Raspravu je na kraju prekinula zastupnica Dalija Orešković, zatraživši stanku od deset minuta.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.