NA ZAHTJEV RUSIJE Hitna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a

Vijeće sigurnosti UN-a na zahtjev Rusije održat će hitnu sjednicu
Angela Weiss/AFP/Profimedia

Vijeće sigurnosti UN-a sastat će se na zahtjev Rusije u petak poslijepodne na hitnoj sjednici nakon što su SAD i Velika Britanija izvele zračne napade na jemenske hutijevce, priopćila je Francuska koja u siječnju predsjeda Vijećem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francusko predsjedništvo Vijećem je priopćilo da će se hitna sjednica, sazvana na zahtjev Rusije, održati nakon predviđenog sastanka o stanju u Gazi.

Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo je sinoć rezoluciju kojom se osuđuje i zahtijeva "hitno" zaustavljanje napada jemenskih hutijevaca na brodove u Crvenom moru, priznajući pritom pravo država članica da brane brodove od tih napada.

Rezolucija najoštrije osuđuje dvadesetak napada koje su hutijevci izveli na trgovačke i komercijalne brodove od sredine studenoga i zahtijeva da ta proiranska skupina odmah prekine sve napade koji ometaju globalnu trgovinu i potkopavaju prava i slobode plovidbe.

Nacrt rezolucije predložili su SAD i Japan, a izglasan je s 11 glasova 'za' i četiri suzdržana, uključujući i Rusiju, prenosi Hina.

"Ne možemo ne biti zabrinuti zbog trenutne situacije u Crvenom moru (...) no zabrinjava nas da SAD i njegovi saveznici, kako to često biva, preferiraju jednostrano rješenje uporabom sile", rekao je ruski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebenzia.

Američki i britanski zrakoplovi, brodovi i podmornice napali su u noći na petak mete diljem Jemena u znak odmazde za napade hutijevaca na brodove u Crvenom moru.

Prema očevicima, mete su bili vojna baza blizu aerodroma u Saani, vojni položaj kod zračne luke u Taizu, mornarička baza u Hodeidahu i položaji Hutijevaca u pokrajini Hajjah.

Glasnogovornik NATO-a je ranije rekao da "Hutijevce podržava, opskrbljuje i oprema Iran te da Teheran ima posebnu odgovornost da obuzda snage koje djelujuju u njihovo ime".

Napadi Hutijevaca ugrožavaju međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije koja čini oko 15 posto svjetskog brodskog prometa.