Katolička crkva se izvinila za ulogu u genocidu u Ruandi

Ruanda
U priopćenju Crkve se priznaje da su njeni članovi planirali, potpomagali i izvršavali genocid, u kojem su tvrdolinijaški Huti ubili više od 800.000 etničkih Tutsija i umjerenih Huta.

"Izvinjavamo se za sva loša djela koja je Crkva počinila. Izvinjavamo se u ime svih kršćana za sva počinjena loša djela. Žalimo što su članovi Crkve prekršili svoju zakletvu o poštivanju Božijih zapovjedi", navedeno je u priopćenju Konferencije katoličkih biskupa, koje je pročitano u župama širom zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoge žrtve su umrle od ruku svećenika, pripadnika klera i časnih sestara, tvrdi se u svjedočenju preživjelih, a vlada Ruande je navela da su brojni umrli u crkvama u kojim su potražili utočište.

U godinama nakon genocida - koji je izazvan spornim padom zrakoplova u kojem je poginuo tadašnji predsjednik iz naroda Huti - lokalna crkva je odbijala napore vlade i grupa preživjelih da prizna suučesništvo Crkve u masovnim ubojstvima, kazavši da su dužnosnici crkve koji su sudjelovali u zločinima djelovali na svoju ruku.

Pozitivni razvoj događaja

Priopćenje biskupa se smatra pozitivnim razvojem događaja u naporima za pomirenje u Ruandi.

"Oprostite nam za zločine iz mržnje u zemlji i oprostite nam zbog naše mržnje prema naše kolegama, samo zbog njihove etničke pripadnosti. Nismo pokazali da smo jedna obitelj, nego smo ubijali jedni druge", navodi se u priopćenju.

Biskup Phillipe Rukamba, glasnogovornik Katoličke crkve u Ruandi, rekao je da se priopćenje poklapa sa službenim okončanjem Svete godine milosti, koju je papa Franjo proglasio kako bi potaknuo velika pomirenja i oproste u svojoj crkvi i širom svijeta.

Tom Ndahiro, istraživač genocida u Ruandi, rekao je da se nada da će priopćenjeCrkve potaknuti jedinstvo među stanovnicima Ruande.

"Drago mi je što su se u svom priopćenju biskupi izvinili što nisu bili u stanju da spriječe genocid", rekao je on.

Izvor: Agencije