JUŽNA KOREJA Specijalne jedinice upale u predsjednički ured, bivši ministar obrane pokušao samoubojstvo
Južnokorejski mediji javljaju da specijalna jedinica tamošnje policije provodi istragu zbog kratkotrajnog proglašenja izvanrednog stanja od strane predsjednika Yoon Suk Yeola.
Dužnosnik ministarstva pravosuđa je rekao da je bivši ministar obrane te zemlje, Kim Yong-hyun, koji je igrao važnu ulogu u neuspješnom pokušaju uvođenja vojnog zakona, u pritvoru pokušao izvršiti samoubojstvo. Priopćeno je da u toj namjeri nije uspio te se trenutačno nalazi u prostoriji za čuvanje, a nema zdravstvenih problema.
Navodno je upravo on predsjedniku predložio proglašenje izvanrednog stanja. Prošlog je četvrtka preuzeo punu odgovornost za to i podnio ostavku, prenosi Jutarnji.
Osim u predsjedničkom uredu, južnokorejska policija pretresla je i urede metropolitanske policije Seula i policijske straže Narodne skupštine, a u vrijeme pretresa predsjednik Yoon nije bio u uredu. U predsjednički je ured navodno upalo 18 istražitelja kako bi zaplijenili zapise povezane sa sjednicom vlade održanom u noći u kojoj je proglašeno izvanredno stanje.
Šef Ureda za istraživanje korupcije za visoke dužnosnike (CIO) rekao je da će njegov ured tražiti Yoonovo uhićenje ako se za to ispune uvjeti.
Oporba je najavila da će danas predložiti novi opoziv predsjednika, a o njemu će se glasati u subotu. Yoon se čak i prije proglašenja izvanrednog stanja suočavao s velikim padom popularnosti, prenosi BBC.
Predsjednika sada istražuje i policija, i tužitelji, i službenici za borbu protiv korupcije, a optužen je za izdaju - zločin od kojeg kao predsjednik nema imunitet.
Tko je predsjednik Južne Koreje? Vladavinu su mu obilježili skandali, a najveći je izbio zbog njegove žene
Oporba, koja ima 192 mjesta u parlamentu, treba najmanje osam članova vladajuće stranke koji bi glasali za opoziv, kako bi opoziv uspio, piše BBC.
Yoon je i ranije preživio glasovanje o opozivu, kao i pozive na odstupanje, no stručnjaci smatraju da sada to neće biti slučaj i da će biti opozvan, uhićen, ispitan i na kraju optužen za pobunu. Ipak, situacija je podložna promjeni pa bi on mogao i sam podnijeti ostavku i tako izbjeći opoziv, ali na taj način ipak ne bi izbjegao i optužbe za pobunu.
Nijedan aktualni predsjednik nikada nije uhićen u Južnoj Koreji. No nekoliko ih je procesuirano nakon što su smijenjeni ili podnijeli ostavku.