Islamistički ekstremisti više vrijeđaju Islam od onih koji crtaju karikature
"Ponašanje skupina koje slijede takfiri ideologiju iskrivile su islam, Kuran i muslimanske zajednice više nego neprijatelji islama koji vrijeđaju proroke u filmovima ili crtaju proroka u svojim crtićima", rekao je vođa Hezbollaha u televizijskom obraćanju obilježavanja rođendana proroka Mohammeda.
Militantni islamisti koji slijede ideologiju takfiri, imaju za pravo prozivati druge muslimane za bezboštvo i devijaciju od istinske islamske vjere i originalnog učenja. Doktrina je u velikoj mjeri prihvaćena od strane militantnih islamista nakon izraelsko - egipatskog sukoba 1967. godine.
"Takfiri je najveća prijetnja islamu kao religiji i kao poruci koju širi", nastavio je Nasralah.
Izvor koji se predstavio kao pripadnik jemenskog ogranka al-Qaede rekao je u e-mailu poslanom svim većim novinskim agencijama, kako se ubojstvo karikaturista treba smatrati osvetom časti islamskog proroka.
Reakcija na napad je globalno, od strane svih vjerskih skupina, ali i državnih institucija muslimanskih zemalja, jednostrano osuđena. Tako je egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sisi poslao sućut francuskom kolegi Hollandeu.
"Terorizam je globalni fenomen s kojim se treba suočiti i iskorijeniti ga zajedničkim međunarodnim naporima", rekao je Sisi.Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, također se obratio po pitanju radikalnog islama i nazvao napad "Ubojitim napadom na slobodu izražavanja i naznakom prezira radikalnog islama prema stvarima koje su nam drage".
Ipak, iskoristio je situaciju i povukao paralele između pariškog masakra i raketnih napada na izraelske gradove od strane palestinske islamističke skupine Hamas.
Hamas je također izašao s izjavom u kojoj javno osuđuje napad na redakciju lista Charlie Hebdo.
"Različitosti u mišljenjima ne mogu biti opravdanje za ubojstvo", stoji u izjavi Hamasa.
Hamas je također iskoristio priliku da uzvrati izraelskom premijeru riječima "Očajnički su pokušaji izraelskog premijera da pokuša stvoriti vezu između naše organizacije, otpora koji pruža naš narod i međunarodnog terorizma".
Slični komentari došli su i od strane Palestinske samouprave koja je napad opisala kao "Gnjusan zločin".
Libanonske vlasti, premijer Tamman Salam, osudio je masakr kao "Neopravdan i neprihvatljiv teroristički čin".
Francuski premijer Manuel Valls izjavio je kako nije isključena mogućnost novih terorističkih napada.
U samoj Francuskoj, zgroženoj stravičnim zločinom, pojavili su se i ohrabreni nacionalistički elementi, tako ta zemlja nakon masakra broji zločine iz mržnje prema pripadnicima islamske manjine.
Izvor: rt.com