Hrvatskog zeta će od terorista Islamske države spašavati britanski specijalci
"Već neko vrijeme nam je poznato da je otet, ali nismo o tome željeli javno govoriti zbog njegove sigurnosti", rekao je Philip Hammond, britanski ministar obrane, ne spominjući Hainesov identitet, iako je njegovo ime već objavljeno u američkim medijima.
Amerikanci ga pokušali izvući
Britanci su otkrili da su američke specijalne snage već pokušale spasiti Hainesa, kao i nedavno smaknute američke novinare Jamesa Foleyja i Stevena Sotloffa. Operacija spašavanja nije uspjela, a radikalni islamisti IS-a u međuvremenu su pogubili Foleyja i Sotloffa, te zaprijetili da je Haines idući.
Velika Britanija, kaže Hammond, razmatra sve opcije da osigura sigurnost Hainesa, ali i čitave zemlje. Prijetnje koje su upućene Hainesu, ističe šef britanske diplomacije, neće utjecati na na stav prema Islamskoj državi. "Ako budemo smatrali da su potrebni zračni napadi protiv IS-a, nećemo oklijevati", rekao je Hammond za Daily Telegraph.
"Moramo u obzir uzeti prijetnju koju IS predstavlja za kompletnu britansku javnost, kao i za osobu koju drže u zarobljeništvu. Uvjeravam vas da razmatramo sve opcije", rekao je Hammond. Britanski ministar vanjskih poslova nije otkrio kada je i na koji način Hammond, koji se na Bliskom istoku bavio humanitarnim radom, točno otet.
David Haines, britanski humanitarac, koji je već godinu i pol dana u zatočeništvu islamista i kojem su priprijetili odsjecanjem glave, oženjen je u Hrvatskoj, ima četverogodišnje dijete. Index.hr je kontaktirao njegovu obitelj u Sisku- suprugu i majku.
"Pustite nas molim vas. Hvala na razumijevanju", kroz suze je kazala Dragana Prodanović, Davidova supruga.
"Nećemo ništa izjavljivati kako ne bi naštetili Davidu", kazala je Indexu Draganina majka.
U Kninu obnavljao porušena sela i infrastrukturu
Haines, porijeklom iz škotskog Pertha, u Hrvatsku je stigao 2000. godine. Kao šef ureda u Kninu njemačke humanitarne organizacije ASB četiri godine vodio je projekte revitalizacije civilnog života, velike infrastrukturne radove i obnovu porušenih kuća u okolnim selima. Iza sebe ima 23 godine godine humanitarnog rada.
Kninski psiholog Boris Mijakovac radio je s Hainesom.
"David je Škot, pomalo svojeglav, ali vrlo čvrst i odlično psihofizički pripremljen. Siguran sam da ga nije slomilo godinu i po zatočeništva. Bio je vrlo tvrd u pregovorima s lokalnim vlastima i nikada nije radio razliku između Srba i Hrvata", kaže Mijakovac.
Haynes je u Hrvatskoj zasnovao obitelj i pokrenuo posao, no 2012. godine u Sudanu je radio ponovno na poslovima humanitarne pomoći, a zarobljen je u ožujku 2013. godine na granici Turske i Sirije, također prilikom humanitarnog rada.