HERCEGOVAC NA ČELU HEP ODS-a Širokobriježanin Anton Marušić preuzeo kormilo ključne hrvatske energetske tvrtke

HEP – Operator distribucijskog sustava (HEP-ODS), ključna tvrtka u hrvatskom energetskom sustavu, ovih je dana dobila novu Upravu. Za predsjednika Uprave imenovan je Anton Marušić, dosadašnji voditelj Elektre Zagreb i stručnjak s višegodišnjim iskustvom u sustavu HEP-a. Ono što ovu vijest čini posebno zanimljivom za čitatelje iz Hercegovine jest činjenica da je Marušić Širokobriježanin rođen u Mostaru, čime je još jedan stručnjak iz regije stigao do vrha jedne od najvažnijih državnih kompanija u Hrvatskoj.
Dosadašnji predsjednik Uprave, Davor Sokač, ostaje njezin član, dok je Marušić preuzeo najodgovorniju funkciju. Njegovo imenovanje dolazi u osjetljivom trenutku za hrvatski energetski sustav, koji se nalazi pred velikim izazovima tranzicije na obnovljive izvore energije i modernizaciju zastarjele mreže, piše Poslovni.hr
Karijera vezana uz HEP
Anton Marušić (1985.) diplomirao je 2009. godine na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva, a gotovo cijeli radni vijek proveo je unutar HEP-a, gdje je stekao ugled kao stručnjak za sustave očitanja i razvoj distribucijske mreže. Bio je jedan od pokretača uvođenja daljinskog sustava očitanja brojila te je predvodio digitalizaciju poslovanja u Elektri Zagreb.
Uz iskustvo u HEP Opskrbi plinom i FERK-u (Regulatorna agencija za energiju FBiH), radio je i u Sektoru za strategiju i razvoj HEP-a, gdje je sudjelovao u izradi modela elektroenergetskog sustava Republike Hrvatske i projektima solarnih elektrana i vjetroparkova.
Marušićev najvažniji zadatak u novoj ulozi bit će provedba Desetogodišnjeg plana ulaganja HEP-ODS-a, vrijednog 2 milijarde i 420 milijuna eura do 2033. godine. Plan uključuje obnovu i proširenje niskonaponske mreže, jačanje elektroenergetske infrastrukture te poticanje razvoja infrastrukture za električna vozila i obnovljive izvore energije.
Poseban naglasak stavljen je na olakšavanje priključenja solarnih elektrana i vjetroelektrana, za što je HEP-ODS bio često kritiziran zbog sporosti procedura i visokih troškova. Kako se navodi u planu, cilj je otkloniti uska grla koja su dosad sputavala energetsku tranziciju Hrvatske, ali i prilagoditi mrežu sve većem broju malih proizvođača električne energije.
Plan predviđa i uvođenje novih pametnih brojila za kućanstva i tvrtke, koja omogućuju daljinsko očitanje potrošnje. Cilj je do 2029. znatno povećati njihov broj, posebno u urbanim sredinama. Također, očekuje se značajan porast ulaganja u električne punionice i distribucijsku opremu za male solarne elektrane, čime HEP-ODS želi podržati širenje e-mobilnosti i kućne proizvodnje energije.