EFEKT CARINA Cijena nafte doživjela najveći pad od 2022. godine

Nafta pretakanje
Ilustracija

Cijene nafte naglo su pale u četvrtak, zabilježivši najveći postotni pad od 2022. godine, nakon što je OPEC+ iznenada odlučio povećati proizvodnju, dan nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio nove, opsežne uvozne carine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pad cijena nastavljen je i u petak – referentna sirova nafta Brent dodatno je pojeftinila za oko 1,4 posto, spustivši se na 68,75 dolara po barelu, nakon što je dan ranije izgubila 6,42 posto vrijednosti. Američka sirova nafta WTI pala je za više od dva posto u petak ujutro, nakon pada od 6,64 posto u četvrtak, pa joj je cijena iznosila 65,57 dolara po barelu, prema podacima specijaliziranog portala OilPrice.

Na sastanku ministara članica OPEC+ u četvrtak odlučeno je da se ubrza planirano povećanje proizvodnje, te je najavljeno da će ova grupa proizvođača nafte u svibnju na tržište vratiti 411.000 barela dnevno, umjesto prvotno planiranih 135.000 barela.

Prema ocjenama analitičara, kombinacija povećane proizvodnje i slabljenja globalnih ekonomskih izgleda dodatno pritišće cijene nafte, što bi moglo označiti početak nove faze nestabilnosti, dok tržišta još uvijek obrađuju učinke najavljenih američkih carina.

Cijene nafte već su bile u padu od oko četiri posto uoči sastanka OPEC-a+, jer su se ulagači pribojavali da bi američke carine mogle izazvati eskalaciju globalnog trgovinskog rata, usporiti gospodarski rast i smanjiti potražnju za gorivom.

Analitičari švicarske banke UBS snizili su u srijedu svoju prognozu cijene nafte za razdoblje 2025.–2026. za tri dolara po barelu, na 72 dolara. Trgovci sada očekuju još izraženiju cjenovnu nestabilnost u kratkom roku, s obzirom na to da bi se carinske politike mogle dinamično mijenjati dok zemlje nastoje pregovarati povoljnije uvjete ili uvesti protumjere.

Negativnom ozračju na tržištu dodatno je pridonijelo i izvješće Američke administracije za energetiku koje je pokazalo da su zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog tjedna porasle za iznenađujućih 6,2 milijuna barela – iako su analitičari očekivali pad od 2,1 milijun barela.