CIJENE NAFTE OSCILIRAJU Sve ovisi o Bliskom istoku i američkim izborima

Nafta pretakanje
Ilustracija

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna znatno porasle, nadoknadivši dio gubitaka od prethodnoga tjedna, što je posljedica rasta tenzija na Bliskom istoku, kao i neizvjesnosti uoči predsjedničkih izbora u SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna više od 4 posto, na 75,06 barela, dok je barel na američkom tržištu poskupio za 3,5 posto, na 71,69 dolara. Nakon što su tjedan dana prije potonule više od 7 posto, prošloga su tjedna cijene nadoknadile dio gubitaka, prenosi Hina.

"Tržište će znatno oscilirati sve dok ne dobijemo odgovor na neka od pitanja o Izraelu, ratu i predsjedničkim izborima u SAD-u. Izbori stvaraju neizvjesnost na mnogim tržištima i ljudi se malo povlače, nisu spremni preuzeti veliki rizik zbog potencijalnih skokova, volatilnosti i neizvjesnosti", rekao je Phil Flynn, analitičar u Price Futures Group.

Pojačana ulaganja u američki dolar

Ulagači na svjetskim tržištima pojačali su ulaganja u američki dolar, kao sigurno utočište za kapital u neizvjesnim vremenima, očekujući povećanu volatilnost do predsjedničkih izbora 5. studenoga u SAD-u.

"Geopolitika je trenutno glavna sila koja pokreće tržišta, čekamo da vidimo što će se dogoditi s američkim izborima i u kojem smjeru će to gurnuti tržišta", rekao je Tim Snyder, glavni ekonomist Matador Economicsa.

Uz to, trgovci traže više jasnoće u pogledu kineske politike poticaja, iako analitičari ne očekuju da će takve mjere pružiti veliki poticaj potražnji za naftom.

Skroman utjecaj kineskih poticaja

Goldman Sachs je prošloga tjedna objavio da očekuje da cijene nafte u 2025. budu na razini ovogodišnjih, između 70 i 85 dolara po barelu za londonski Brent te predviđa da će utjecaj kineskih poticaja biti skroman u odnosu na veće pokretače, poput ponude nafte na Bliskom istoku.

Analitičari Bank of America pišu, pak, da iduće godine očekuju prosječnu cijenu sirove nafte Brent od 75 dolara po barelu.

Azijske burze blago porasle

Na azijskim se burzama u ponedjeljak trguje oprezno zbog slabosti kineskog gospodarstva i iznenađujućeg ishoda parlamentarnih izbora u Japanu, dok je dolar nastavio jačati prema košarici valuta.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u plusu oko 0,2 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks skočio gotovo 2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 1,1 posto.

Na samom početku trgovanja Nikkei indeks osjetno je pao jer je japanska vladajuća koalicija izgubila parlamentarnu većinu na nedjeljnim nacionalnim izborima, čime se povećala neizvjesnost oko sastava iduće vlade i izgleda za četvrto najveće svjetsko gospodarstvo.

Ipak, Nikkei je kasnije znatno porastao jer je nakon rezultata izbora oštro pao tečaj jena. To, naime, pozitivno utječe na cijene dionica velikih japanskih izvoznika jer zbog slabosti jena njihovi proizvodi na svjetskim tržištima postaju konkurentniji.

Na kineskim se burzama, pak, trguje oprezno jer je euforija zbog novih monetarnih i fiskalnih poticaja splasnula, s obzirom da i najsvježiji podaci ukazuju na slabost drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

Jutros je objavljeno da je dobit kineskog industrijskog sektora u rujnu pala 27 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što ukazuje na slabost kako domaće, tako i inozemne potražnje.

Dolar ojačao

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta dodatno porasla, pa je trend jačanja dolara ušao u peti tjedan.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 104,55 bodova, dok je u petak navečer iznosio 104,32 boda. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 152,30 na 153,80 jena.

No, američka valuta stagnira u odnosu na europsku, pa se cijena eura kreće oko 1,0790 dolara, kao i u petak navečer.