BIVŠI UKRAJINSKI MINISTAR 'Male su šanse da će Trump okončati rat u kratkom vremenskom roku'

Dmytro Kuleba
WEF

Donald Trump, novoizabrani američki predsjednik, više je puta ustvrdio da može okončati rat u Ukrajini u jednom danu nakon što se vrati u Bijelu kuću, mada nije objasnio kako bi to točno postigao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, bivši ukrajinski ministar vanjskih poslova smatra kako su šanse za to vrlo male, zbog čega vjeruje kako bi se Trump mogao predomisliti o uskraćivanju vojne pomoći kojim je prijetio Kijevu.

Štoviše, Dmitro Kuleba uvjeren je kako još uvijek postoje “temeljne razlike” između Rusije i Ukrajine koje onemogućuju sklapanje mira.

“Po mom mišljenju, neće biti brzih pregovora”, rekao je za londonski The Times. Kuleba se osvrnuo i na zahtjev predsjednik Volodimira Zelenskog da Ukrajina uđe u NATO, što su mnogi protumačili kao jedan od uvjeta Kijeva za otvaranje pregovora s Rusijom.

‘Ili Ukrajina, ili Putin’

Kuleba je rekao britanskim novinarima da će NATO ponuditi Ukrajini pridruživanje tek od određenog datuma, i to za deset do 20 godina. Uvjeren je da će Kijev odbiti takvu ponudu koja bi ostavila Ukrajinu ranjivom na ruske napade tijekom prijelaznog razdoblja između sklapanja primirja i ulaska u Sjevernoatlantski savez.

“Generacije političara u Europi i na Zapadu odgajane su na ideji dijaloga i kompromisa kao najboljeg načina za osiguranje mira. Sve što su radili protiv Vladimira Putina temeljilo se na ta dva koncepta”, rekao je Kuleba. “Ova strategija nije uspjela jer je Putin odlučan u namjeri da slijedi svoj plan. Ne trebaju mu kompromisi, ne trebaju mu ustupci. On jasno razumije što je za njega pobjeda. Pobjeda je podvrgavanje države Ukrajine njegovoj volji. Rat će završiti tako da preživi samo Ukrajina, ili samo Putin.”

‘Britanske i francuske trupe neće pomoći’

Kao jedno od mogućih rješenja ukrajinskih zahtjeva za sigurnosnim jamstvima spominje se raspoređivanje britanskih i francuskih mirovnih snaga na prve crte dok Ukrajina čeka članstvo u NATO-u. Trump je iskazao sklonost ovom prijedlogu tijekom sastanka sa Zelenskim i francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom u Parizu, navodi The Wall Street Journal.

Kuleba je smatra da je i taj prijedlog neprovediv, te ističe kako bi eventualna sredstva predviđena za provedbu tog plana bilo bolje potrošiti na slanje oružja Ukrajini. “Procjene kažu da bi u toj mirovnoj misiji trebalo sudjelovati 40.000 vojnika. Pokušajte rasporediti 40.000 vojnika duž crte fronta dugačke 1500 km. Bit će to vrlo tanka crvena linija”, rekao je bivši ukrajinski ministar.

‘Predsjednik ima samo jedan cilj’

Nekoć saveznik Zelenskog, Kuleba je bio prisiljen podnijeti ostavku u rujnu, kao posljednja žrtva preustroja ukrajinske vlade koje je dovelo do koncentriranja moći među usko povezanom skupinom savjetnika bliskih predsjedniku. General Valerij Zalužni, iznimno popularna osoba u Ukrajini koju su mnogi smatrali potencijalnim političkim suparnikom Zelenskom, ove je godine također smijenjen s mjesta vrhovnog zapovjednika, te imenovan veleposlanikom u Londonu.

Usprkos tome što je ostao bez visokog položaja, čini se kako Kuleba ne zamjera Zelenskom. “Proveo sam dosta vremena u strukturama vlasti”, rekao je Kuleba. “Naravno da sam bio dio mnogih unutarnjih borbi. Ali predsjednik ima samo jedan cilj: pobjedu u ratu. Ako vjeruje da treba restrukturirati vladu kako bi dobio rat, njegovo je pravo da to učini.”

Kuleba vjeruje u Trumpa

Kuleba, koji je prihvatio ulogu višeg suradnika na Harvardu nakon što je dao ostavku, decidirano odbacuje Trumpove prijetnje da će povući američku vojnu pomoć Ukrajini. Bivši ukrajinski ministar smatra kako će sljedeći predsjednik SAD-a biti prisiljen promijeniti mišljenje ako Kijev ponovno ugroze ruske snage.

“Trump ima izvrsne instinkte u procjeni što je dobro za njega”, objasnio je svoj stav Kuleba. “Ako stvari postanu jako loše za Ukrajinu na bojnom polju, prijeti rizik da će netko biti optužen da je bacio Ukrajinu pod autobus. Trump će se predomisliti i pomoći će.”

‘Europa će morati nastaviti pomagati’

Dok se približava treća godišnjica rata u Ukrajini, većina europskih zemalja i dalje oklijeva povećati izdvajanja za obranu, uz značajnu iznimku Poljske i baltičkih zemalja. Kuleba smatra kako se europski političari previše boje svojih birača da bi povećali izdvajanja za obranu, i optužuje ih da ignoriraju obavještajne brifinge o stvarnoj vjerojatnosti za izbijanje rata s Rusijom.

No, Kuleba kaže da Britanija, Njemačka i Francuska neće imati previše izbora, odnosno da će morati nastaviti slati milijarde eura vojne pomoći Kijevu. “Ne mislim da će Europa izdati Ukrajinu iz vrlo jednostavnog razloga — znaju da ako Ukrajina padne, rat će doći u njihovu zemlju. Stoga, kakav god da je javni zazor od podrške Ukrajini, zazor od toga da sami vode rat bit će mnogo veći”, objasnio je Kuleba.

Zašto nema izbora u Ukrajini?

Kuleba se u razgovoru za The Times osvrnuo i na činjenicu kako je Ukrajina zbog rata suspendirala izbore, premda su neki spekulirali da bi Zelenski mogao biti prisiljen održati improvizirano glasanje jer je već prekoračio petogodišnji mandat predviđen ukrajinskim ustavom.

Bivši ministar objašnjava kako Ukrajinci nemaju povjerenja prema digitalnom glasanju, vjerojatno jedinom načinu da se vojnicima i civilima u gradovima na prvoj liniji omogući izražavanje političkog stava, te da bi izborna kampanja izazvala podjele u vrijeme rata. “Kako možete održati jedinstvo zemlje protiv neprijatelja dok državu iznutra dijelite suprotstavljenim političkim narativima?”, upitao retorički je na kraju razgovora.