Ako Britanija izađe iz EU, povijest Europe mogla bi da krene unazad
Početak destrukcije
Čak i ako Britanci budu glasovali za ostanak u EU, naslijeđe bolne debate, rastući trend nacionalnih referenduma o pitanjima EU i raspoloženje protiv globalizacije i internacionalizovanih elita s obje strane Atalantika neće u skorije vrijeme izblijediti, navodi se u Reutersovoj analizi.
"Koliko daleko i brzo se zaraza može raširiti u slučaju Brexita, niko ne može predvidjeti, ali nemojte očekivati da će se to zaustaviti na samo jednoj zemlji koja se udaljava od EU", navodi se u analizi.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, povijesničar i bivši poljski premijer koji se protivio komunističkoj vladavini u istočnoj Europi i borio se za ulazak u EU, prošli tjedan upozorio je da bi Brexit mogao da bude početak destrukcije ne samo EU, već i cjelokupne zapadne političke civilizacije.
Šef Foreign Officea Philip Hammond poručio je da bi izlazak Velike Britanije iz EU bio nepovratan i da bi zemlja mogla ponovo da se pridruži bloku samo pod uvjetima koji bi za nju bili neprihvatljivi.
Nepovratan proces
- Poruka koju pokušavamo da pošaljemo Britancima jeste da je to nepovratan proces - ako odluče da izađu, više nema povratka - rekao je Hammond novinarima pred početak sastanka šefova diplomatija u Bruxellesu.
Posljednje ankete pokazuju da više Britanaca, 53 posto, podržava ostanak, dok je 47 posto za izlazak iz EU. To su podaci agencije za društvena istraživanja "NatCen", a anketa je obavljena u periodu od 16. svibanja do 12. lipnja. U njoj je sudjelovalo 1.632 ispitanika.
U međuvremenu, britanski tisak nastavlja da se opredjeljuje za neku od strana.
Posljednji u nizu je "Daily Telegraph" koji se priklonio izlasku iz EU i pozvao glasače da štikliraju "leave".
Referendum o sudbini Britanije u EU održava se u četvrtak, 23. lipnja.