Afera s Facebookom uzdrmala je svijet: Zuckerberg se skriva od javnosti, a neki u svemu spominju i Hrvatsku
"Predani smo snažnoj primjeni naših mjera zaštite informacija korisnika i poduzet ćemo potrebne korake kako bi se to provodilo", dodaje se u priopćenju, koje je objavljeno nakon što je Washington Post izvijestio da je američka Savezna trgovinska komisija (FTC) otvorila istragu o Facebooku, što bi moglo rezultirati ogromnom kaznom.
FTC će istražiti je li Facebook prekršio dogovor s tom agencijom iz 2011., sklopljen kako bi se zaustavila istraga vezana za optužbe da je lagao svojim korisnicima o zaštiti podataka, piše Post.
Dionice te tvrtke snažno padaju od ponedjeljka, sveukupno je izgubila gotovo 50 milijardi dolara vrijednosti, a političari iz Sjedinjenih Država i Europe od Facebooka traže svjedočenje njegova čelnika Marka Zuckerberga. On zasad nije komentirao slučaj.
Cambridge Analyticu se optužuje da je bez pristanka prikupila informacije o oko 50 milijuna korisnika te društvene mreže te ih potom koristila u kampanji 2016. godine. U utorak je otkaz dobio njezin izvršni direktor Alexander Nix nakon što je u javnost izašlo njegovo hvalisanje kako je koristio prljave trikove da pomogne političarima.
Britanska televizija Channel 4 objavila je snimku kako se Nix hvali novinaru koji glumi da je poduzetnik iz Šri Lanke da je koristio mito i trikove kako bi utjecao na izbore, a naglasio je i da se "mnogo puta" sastao s Trumpom prije no što je on postao predsjednik.
U snimci se čini da Nix sugerira da njegova sad već bivša tvrtka može na internetu raspačavati lažne izvještaje, unajmljivati tajne kooperante i osnivati lažne institucije i internetske stranice kako bi prikupljala podatke.
Rekao je i kako "mogu poslati neke djevojke u kuću kandidata", dodavši kako su Ukrajinke "veoma lijepe".
Nixovi komentari "ne predstavljaju vrijednosti i djelovanje tvrtke, a njegova suspenzija pokazuje ozbiljnost s kojom gledamo na ovu povredu", priopćio je upravni odbor Cambridge Analytice.
Ta tvrtka sa sjedištem u Velikoj Britaniji došla je u središte pozornosti tijekom vikenda kad je zviždač koji je sudjelovao u njezinu stvaranju Guardianu otkrio njezine taktike.
Christopher Wylie rekao je kako je Cambridge Analytica prikupljala podatke o američkim glasačima kako bi im kasnije slala personalizirane reklame kojima je utjecala na njihov politički izbor.
"Iskoristili smo Facebook, pogledali milijune profila i izgradili modele kako bismo iskoristili ono što smo o njima saznali i ciljali na njihove unutarnje demone", otkrio je Wylie. Cambridge Analytica više je puta odbacila bilo kakvu krivnju.
Facebook je u petak objavio da je prekinuo odnos s tom tvrtkom, kao i njezinom roditeljskom kompanijom Strategic Communication Laboratories (SCL), dok ne istraži najnovije optužbe.
Međustranački odbor britanskih zastupnika u utorak je zatražio od Zuckerberga da objasni "katastrofalni neuspjeh" svoje tvrtke u zaštiti osobnih podataka.
Damian Collins, čelnik Odbora za kulturu, medije i sport, naglasio je kako je "više puta pitao Facebook kako tvrtke pribavljaju i skupljaju korisničke podatke s njegovih stranica, a posebice o tome je li se to događalo bez njihova pristanka".
"Vaši dužnosnici konzistentno su umanjivali taj rizik i lagali odboru", istaknuo je Collins, zastupnik konzervativaca britanske premijerke Therese May, u otvorenom pismu Zuckerbergu. Američki Business Insider piše kako postoje sumnje da je Cambridge Analytica imala veliku ulogu i u Brexitu, u kampanji onih koji su pozivali na izlaz iz Europske unije.
Zastupnici obiju stranaka u SAD-u traže od Facebooka da objasni kako je tako mnogo korisničkih podataka završilo u rukama treće strane koja je radila u kampanjama.
"Mislim da je vrijeme da direktor, gospodin Zuckerberg, kao i drugi visoko pozicionirani zaposlenici, dođu i svjedoče", istaknuo je senator Mark Warner za ABC News.
Facebook je već tema američkih istraga zbog navodnog ruskog miješanja u iste izbore. U listopadu je objavio da je do 126 milijuna korisnika vidjelo reklame koje su platili Rusi kojima je cilj bio utjecati na američku politiku.
Bloomberg se za usporedbu poslužio - Hrvatskom
Zbog ove afere tržišna vrijednost Facebooka na burzi je pala za 50 milijardi dolara, a kako bi to ilustrirao, Bloomberg se poslužio zanimljivom usporedbom - s Hrvatskom. Toliko naime iznosi hrvatski godišnji BDP.
"To je otprilike jednako bruto domaćem proizvodu zemalja kao što su Hrvatska ili Libanon," piše Bloomberg o vrijednosti koju je kompanija Marka Zuckerberga izgubila na vrijednosti dionica.
Sve je više poziva na brisanje profila na Facebooku, a među njima se posebno ističe poziv suosnivača WhatsAppa. (N.C./Hina)
dnevnik.hr