FOTO/VIDEO 40 zračnih napada u 48 sati
Iz SAD-a ističu kako su u zračnim napadima ubili stotine pripadnika ISIL-a. Otpor Kurda pokazao se ključnim - spriječili su pad grada u inicijalnom napadu ISIL-a i dočekali su intenzivnije američke zračne napade. Prema zadnjim informacijama ISIL trenutačno kontrolira jednu trećinu grada, dok je prije 2 dana držao polovicu. Žestoke ulične borbe i dalje se vode, no postaje očito da se situacija počela okretati u korist kurdskih boraca.I dalje je aktualno "tursko pitanje" - naime, Turska se oglušila na brojne američke zahtjeve da pomogne oko situacije u Kobaniju te su čak djelovali krajnje kontraproduktivno pokrećući zračne napade na položaje kurdskih PKK boraca i držeći granicu zatvorenom kako Kurdima ne bi mogla stići pomoć.
Nadalje, za vrijeme jučerašnjeg sastanka najviših vojnih dužnosnika zemalja članica tzv. anti-ISIL koalicije u Washingtonu, Turska nije poslala svog najvišeg generala što je također još jedna naznaka sve dubljeg raskoraka u stavovima Turske i SAD-a po pitanju situacije u Siriji. Vlasti u Ankari na čelu s predsjednikom Erdoganom ne kriju razloge ovog neslaganja - Erdogan je istaknuo kako će Turska intervenirati u Siriji samo ukoliko cilj bude rušenje predsjednika Bashara al-Assada.
Turska je predložila uspostavu zone zabrane leta u Siriji, a njen prijedlog je za sada zdušno podržala Francuska, no američko stajalište još uvijek je ambivalentno .
Jučer se po tom pitanju oglasila i Sirija - vlasti u Damasku ističu kako bi takav potez predstavljao "drsko kršenje UN Povelje i međunarodni zakon" te ga u potpunosti odbacuju.