SCHMIDT NAMETNUO TEHNIČKE IZMJENE IZBORNOG ZAKONA 'Ne dopuštam ratnohuškačku retoriku, političari se moraju dogovoriti'
Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt nametnuo je u srijedu djelomične izmjene izbornog zakona no one su uglavnom tehničke prirode i ostaje otvoreno pitanje načina popune Doma naroda parlamenta Federacije BiH koje hrvatske stranke smatraju ključnim.
Schmidt je u izjavi medijima u Sarajevu potvrdio da je od danas na snazi paket izmjena izbornog zakona što ga je donio temeljem svojih bonskih ovlasti, prenosi Hina.
"Donosim paket transparentnosti koji donosi slobodnu i fer (izbornu) kampanju", kazao je Schmidt.
Dodao je da to čini jer su propali svi dosadašnji pregovori stranaka o izmjenama izbornog zakona.
Istaknuo je da to čini ne zato da bi zadovoljio bilo koju političku stranku, nego zato da zaštiti interese svih građana jer je u dosadašnjim izbornim kampanjama bilo puno nedopustivih izjava što se više ne može tolerirati.
"Ja ne toleriram ratnohuškačku retoriku", kazao je Schmidt.
Porukama strankama: Zgrabite priliku
Ne smije biti blokade institucija jer je to nužno za napredak na putu prema EU, dodao je i nedopustivim je ocijenio da Federacija BiH za četiri godine nije dobila vladu.
Poručio je kako nitko u BiH ne smije biti diskriminiran, a posebice ne pripadnici nacionalnih manjina kako je to utvrdio Europski sud za ljudska prava.
Schmidt je ponudio lokalnim političarima sudjelovanje u pregovorima kako to riješiti objašnjavajući da je to velik posao koji čeka sve nakon izbora 2. listopada.
Puni tekst paketa izmjena izbornog zakona koje je nametnuo Schmidt u trenutku njegova govora nije bio dostupan, no ranije su procurile informacije da te izmjene daju veće ovlasti Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP) za sankcioniranje kandidata i stranaka koji krše odredbe izbornog zakona te za kontroliranje rada općinskih izbornih povjerenstava u koje svoje ljude imenuju političke stranke.
Drastične novčane kazne
Uvodi se mogućnost izricanja drastičnih novčanih kazni kao i uklanjanja kandidata, ali i političkih stranaka s izbornih lista u slučajevima teškog kršenja izbornog zakona.
Ubuduće će izrijekom biti zabranjena zloporaba resursa državnih tijela i javnih institucija tijekom predizborne kampanje što je do sada bila široko rasprostranjena praksa.